7 °C

FICO'dan online işlemlerin güvenliğinde yeni adım

FICO, online işlemlerin güvenliği için geliştirilmiş "41 st Parameter" çözümünü FICO Falcon Platform’a entegre etti. Bu sayede online işlemler üzerindeki engeller kalkmış olacak

FICO'dan online işlemlerin güvenliğinde yeni adım

İSTANBUL - Tahminsel ve karar yönetim yazılımı şirketi FICO, online işlemlerdeki sahtecilikle savaşmak için Experian’ın "41st Parameter" çözümünü sistemine entegre etti. Ürün, kart kullanılmayan CNP işlemlerinde (İşlem anında kartın fiziksel olarak kullanılmadığı mail order, sanal pos gibi işlemler) sahtecilikle savaşıp, gerçek zamanlı anlık (hakiki) işlemlerin yapılmasına izin veriyor.

FICO, yeni sistemle dünya genelinde 9000’i aşkın finansal kurum tarafından kullanılan 2,5 milyar kart hesabını koruyan FICO  Falcon Platform’a  "41st Parameter"in TrustInsight sistemini dahil ederek yüksek bir güvenlik (üst tespit) seviyesine ulaşmış oldu. Falcon Platformu’da 30’u aşkın patente sahip başka bir tespit seviyesi daha sağlamış oldu.

ABD’de toplam kart sahteciliği yüzde 13 oranında arttı

FICO’nun araştırmasına göre ABD’de toplam kart sahteciliği, ocak 2012 ile eylül 2013 tarihleri arasında yüzde 13 oranında arttı. Aynı araştırmaya göre bu süre içerisinde kredi kartı ve ATM kartı sahteciliğinin neredeyse yarısı CNP işlemleri (İşlem anında kartın fiziksel olarak kullanılmadığı mail order, sanal pos gibi işlemler) sahteciliğinden kaynaklandı.

"41st Parameter"in TrustInsight çözümü, işlemin gerçek olup olmadığını veya onaylanıp onaylanmadığını belirten TrustScore üreten bir üye işyeri ağından, kitle kaynak kullanan işlemin gerçek zamanlı analizini sağlıyor. TrustInsight, “hatalı pozitif”lerin, kartı veren tarafından reddedilen veya incelemeye alınan doğru işlemlerin sayısını azaltmaya da yardımcı oluyor.

TrustScore, kart sahiplerine ne gibi ayrıcalıklar sağlıyor?

FICO Falcon Fraud Manager Platformu ile entegre olan TrustScore, kart sahiplerinin “güvenli cihazları”nın kimlik tespiti dahil sahtecilik tespit sürecinde henüz mevcut olmayan ek bilgilerden yararlanmalarına olanak sağlamak için üye işyerinin bildiği veriler ile kartı verenin bildiği bilgiler arasında bir bağlantı sağlıyor. Örneğin, eğer bir kart sahibi tatilde ise ve online olarak bir uçak bileti satın almaya çalışıyorsa, Falcon Fraud Manager’in gelişmiş analitik mantığı, kart sahibi için konum ve miktar olağan dışı ise bunu şüpheli bir işlem olarak derecelendirebiliyor. TrustInsight, kart sahibinin kendi cep telefonunu işlem için kullanıp kullanmadığını da tespit ediyor.

"Ödemelerin geleceği, online ve mobil işlemler olacak"

Ödemelerin geleceğinin, kartın kullanılmadığı online ve mobil işlemler olacağını belirten FICO Dolandırıcılık Çözümleri Başkan Yardımcısı TJ Horan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"41st Parameter’in TrustInsight teknolojisinin FICO Falcon Platform ile entegrasyonu, kart verenlerin onay oranını ve bununla birlikte CNP işlemlerden gelirlerini arttırmalarını sağlayacaktır. TrustInsight ile kart verenlerin aslında hatalı pozitif olan sahtecilik sebebiyle reddedilen işlemlerin yüzde 30’undan fazlasını kurtaracağına inanıyoruz. Müşteri deneyiminde belirgin gelişme, daha fazla tüketici güveni ve üye işyeri ve kart verenler için ek gelir dahil bütün online ticari ekosistem bundan faydalanacaktır" dedi.

41st Parameter Kurucusu ve İnovasyon Genel Müdürü Ori Eisen ise yeni sistem konusunda şunları söyledi: 

“Bir çok şirket henüz kendi online müşterilerini iyi tanımıyor. Eğer kendi müşterini tanımıyorsan, ona işlem yapması için nasıl yetki vereceksin?  "41st Parameter"in ileri teknolojisi FICO’nun dünya genelindeki Falcon müşterileri ve onların kart sahipleri için günümüzün en büyük kart sahteciliği tehdidine karşı ek koruma sağlamaktadır. FICO’nun ürünlerinde en yenilikçi çözümleri arama ve ürünlerine bunları dahil etmedeki kararlılığı piyasadaki ünü ile bir bütündür.”

FICO, CEB TowerGroup, Forrester ve Chartis tarafından en son raporlarda, kurum dolandırıcılığı yönetiminde lider ve sınıfının en iyi çözümü olarak adlandırılmıştır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.