5 °C

Microsoft, genç yeteneklere kapılarını açıyor

Microsoft Türkiye, Talent Explorer programı kapsamında teknoloji sektörüne ilgi duyan öğrencileri uzun dönemli staja bekliyor.

Microsoft, genç yeteneklere kapılarını açıyor

İSTANBUL - Microsoft Türkiye, şirket bünyesinde staj yapmak isteyen öğrencilerin, Talent Explorer'a başvuruda bulunabileceğini bildirdi. Ağustos ayında başlayacak olan program için başvurular, www.cocuklukhayallerim.com sayfasından gerçekleşiyor. 

Talent Explorer programında staja kabul edilecek öğrenciler, çeşitli sınavlar ve değerlendirme merkezi uygulamalarından geçiyor ve en başarılı adaylar stajyer olarak değerlendiriliyor. 2014 yılı Ağustos ayında başlayacak Talent Explorer staj döneminde 25 stajyeri istihdam etmeyi planlayan Microsoft Türkiye, staj politikası gereği üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencileri arasından alımları gerçekleştiriyor. 

Talent Explorer stajlarını bitirenler, Microsoft'un global yeni mezun programı "Microsoft Academy for College Hires" (MACH) programına da katılma imkanı kazanıyor. Stajyerleri geleceğin Microsoft çalışanları olarak gören Microsoft, staj programını bir istihdam kanalı olarak değerlendiriyor. 

Programa katılanların uzun süreli kariyer plan ve eylemlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için onlara gerekli bilgileri sağlayan MACH programı, 2 yıllık bir süreçte tamamlanıyor. Program, katılımcıları kendilerine uygun uzmanlık alanına yönlendirmeyi ve onların kariyer gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyor. Katılımcıların Microsoft'a daha çabuk adapte olmasını sağlamakla birlikte tüm dünyadaki MACH'ları ve programdan mezun olanları küresel bir ağ ile birbirlerine bağlıyor. 

Vlad Bog: "Sevdiğiniz iş tutkuya dönüşür" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Microsoft Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Vlad Bog da stajyer ve yeni mezun istihdamına ilişkin şunları kaydetti: 

"Tanıştığım insanlar bana kariyerleri hakkında danıştıklarında onlara ilk sorum şu oluyor: 'Kariyerinde en mutlu olduğun an ne zamandı?' Ardından da şunu soruyorum: 'Bu anı mutlu kılan neydi?' İşte bu ikinci soruya verilen yanıt başarılı bir kariyerin anahtarı. Çünkü işinizde iyi olmanız için işinizi sevmeniz ve kendiniz olmanız gerekiyor. Çünkü işinizi seviyorsanız ve kendiniz olabiliyorsanız artık bu sizin işiniz değil, tutkunuz haline gelmiş demektir. Siz bu noktadayken sonuçlar artık bir hedef olmaktan çıkıp mutluluğunuzun bir yan etkisi haline gelir. Bundan daha harika bir şey düşünebiliyor musunuz?" 

Çok uluslu kuruluşlara iş başvurunda bulunmak isteyen ve iş hayatında sürekli seyahat halinde olmayı tercih edenler için MACH programının ideal olduğunu söyleyen Bog, MACH'ın temelinde farklı ülkelerde, farklı kültürlerde, farklı departman ve ekiplerle iş deneyimi kazanmanın yattığını belirtti. Bog, "Seyahat programınız da önceden belirlenmediği için hangi ülkeye, hangi görevle gideceğinizi de tahmin edemiyorsunuz. O yüzden zorluklara ve değişikliklere can atan, meraklı bir yapıda olmalısınız. Eğer bu tanım size uyuyorsa MACH programımızda mutlu olacağınıza eminim. Bir kariyere başlamak için bundan daha olağanüstü bir fırsat olacağını düşünmüyorum" değerlendirmesini de yaptı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.