Şekerin yerine kullanılabilecek ürün geliştirdi

Meysüt, Ar-Ge çalışmalarının ardından şekere ikame olabilecek organik keçiboynuzu şurubunu üretti. Şirket, ürün ile organik gıda üreticilerine alternatif hammadde sağlayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BELMA BAĞRIK-MERSİN 

Meysüt, şeker yerine kullanılabilecek bir ürüne imza attı. Firma, zengin mineral içeriğine sahip organik keçiboynuzu şurubu ile eczanelerde ve organik ürün satılan marketlerin raflarında yer almaya hazırlanıyor. 

Organik gıda üreticilerinin organik şeker bulma konusunda zorluk yaşadığını vurgulayan Meysüt Genel Müdürü Cezmi Yıldırım, Mersin Teknopark işbirliği ile yürüttükleri 3 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucunda organik şekere ikame olabilecek organik keçiboynuzu şurubunu ürettiklerini anlattı. “Ürünümüz organik gıda üretimi yapan sanayiciler için önemli bir alternatif hammadde girdisi” açıklamasanı yapan Yıldırım, keçiboynuzundan organik şurup üreten ilk şirket olduklarını söyledi. Yıldırım, “Keçiboynuzu pekmezinin iyileştirilmiş hali olan organik kökenli keçiboynuzu şeker şurubunu ilk biz üretiyoruz. Bunu inovatif bir ürün olarak piyasaya sunduk. Türkiye’de organik şeker bulmak zor. Keçi boynuzu şurubu ile önemli bir açığı kapatmayı ve bu alanda ithalatı olabildiğince azaltmayı hedefliyoruz. İlk hedefimiz organik ürün üreten gıda üreticilerinin organik şeker ihtiyacını karşılamak. Organik gıda üreten gıda üreticilerine önemli bir yerli alternatif şeker ikamesi sunuyoruz” dedi. Organik gıda ürünü üretenlerin girdilerinin tamamen organik sertifikalı olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, kendi ürünlerinin de organik sertifikalı olduğunun altını çizdi. 

Tat ve aroması her yaş grubuna uygun 
Üretimi Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 8 bin metrekarelik alana sahip tesislerinde gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldırım, hammaddeleri olan keçiboynuzunun tamamını da yöre çiftçisinden temin ettiklerini anlattı. Yıllık bin 500 ton şeker şurubu üretim kapasitelerinin olduğunu açıklayan Yıldırım, gıda katkı maddeleri ve kıvam arttırıcılar grubunda üretim yaptıklarını aktardı. Yıldırım, yeni ürünleri olan organik keçiboynuzu şurubunu da “Kebal” markası ile piyasaya sunduklarını kaydetti. Ürünün pazarlama çalışmalarına yeni başladıklarını anlatan Yıldırım, özetle şu ifadeleri kullandı: 

“İzmir, İstanbul ve farklı bölgelerde satışlara başladık. Şirket olarak tüm Türkiye’ye yayılmak istiyoruz. Ürünümüzün satışını iki yönde yapamayı istiyoruz. Bu ürünü, bir sanayi ürünü olmasının yanı sıra normal içimlik şekilde de kullanıma sunuyoruz. Biz üretimi, hassas filitrasyon ve düşük sıcaklıkta vakum altında yapıldığı için tat ve koku olarak son derece yumuşak, aroma olarak her yaş grubunun kullanabileceği yapıda bir ürün geliştirdik. Ürünümüzü eczanelerde, organik ürünlerin bulunduğu işyerlerinde satışa sunmayı amaçlıyoruz ve birçok yerde de başladık.” 

Şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılabilir 
Keçiboynuzu şurubunun zengin mineraller, elzem aminoasitlerin yanında çok önemli bir bileşen olan D-Pinitol içerdiğini vurgulayan Yıldırım, D-Pinitol’ün insan beslenmesi ve sağlığı üzerine önemli etkileri bulunan bir bileşen olduğunu vurguladı. Yıldırım, organik keçiboynuzu şurubunun içecekler, yoğurt, kek, hamur işleri, dondurma, şerbet gibi tüm gıdalarda şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılabildiğinin altını çizdi. Soğuk pres yöntemi ile üretim yaptıklarını dile getiren Yıldırım, bu yöntemle üretilen keçiboynuzu şurubunun doğal bal görünümünde olduğunu belirtti. Kurulu kapasitelerinin oldukça büyük olduğunu aktaran Yıldırım, “Organik gıda üreticilerinin her türlü talebini karşılayabilecek durumdayız. Modern ve son sistemle donatılmış bir tesisimiz var” dedi. Yıldırım, ihracat çalışmalarına başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

İhracatta hedef AB ve Uzakdoğu ülkeleri

Meysüt Genel Müdürü Cezmi Yıldırım, “Dünyada organik üretim yapan tüm gıda üreticileri hedefimiz olacak. Özellikle AB ülkelerine ihracat yapacağız. AB’de doğal ve organik ürünlerin tüketimi yüksek. Uzakdoğu ülkelerine de yöneleceğiz. Üretimin üçte birini ihracata aktaracağız” bilgilerini verdi.

Türkiye’de bir ilk

Cezmi Yıldırm, “Keçiboynuzu pekmezinin iyileştirilmiş hali olan organik kökenli keçiboynuzu şeker şurubunu Türkiye’de ilk biz ürettik. Türkiye’de organik şeker bulmak oldukça zor. Keçi boynuzu şurubu ile önemli bir açığı kapatmayı ve bu alanda ithalatı olabildiğince azaltmayı hedefl iyoruz” diye konuştu.

sut-haber.jpg

Bu konularda ilginizi çekebilir