8 °C

Ukrayna kaldıraç ülke oldu, Turkcell 'lifecell’e geçiş yaptı

Ukrayna pazarına olan inancını 3G ihalesinde en büyük yatırımı yaparak ortaya koyan Turkcell, Ukrayna’yı uluslararası büyüme hedeflerinin kaldıraç ülkesi olarak konumladı ve uluslararası marka bütünleşmesine bu ülkeden başladı.

Ukrayna kaldıraç ülke oldu, Turkcell 'lifecell’e geçiş yaptı

Veysel Ağdar - KİEV

Turkcell, uluslararası operasyonları için pilot ülke Ukrayna’da marka değişimine gidiyor. Turkcell’in Ukrayna’daki iştiraki life:), 3G+ ile açtığı yeni dönem ve Turkcell’in marka bütünleşmesi stratejisi kapsamında artık Ukrayna’ya lifecell markası altında hizmet verecek. Temmuz 2015'te yerel ortağının yüzde 44.96 hissesini satın alarak life:)’ın yüzde 100’üne sahip olan Turkcell, Ukrayna’yı uluslararası büyüme hedefl erinin kaldıraç ülkesi olarak konumladı ve uluslararası marka bütünleşmesine bu ülkeden başladı. Marka değişimi kapsamında ülke çapında 91 şehirde 184 mağaza, lifecell logosu ve Turkcell’in de ana renkleri olan sarı ve mavi ile donatılacak, 144 satış noktası lifecell markası altında hizmet verecek. 

2 milyon müşteriyi 3G+’lı yaptı 

Ukrayna pazarına olan inancını 3G ihalesinde en büyük yatırımı yaparak ortaya koyan şirket 2015’in şubat ayı sonunda gerçekleştirilen ihalede, 118.4 milyon dolar ile yatırıma en elverişli frekansı almaya hak kazandı. İhalenin ardından life:) 3G’yi 3 ayda rakiplerinden önce devreye sokmayı başardı. Şirket, 3G’yi, Turkcell’in dünya çapında bir ilk olarak sunduğu ve 63.3 Mpbs’a kadar hıza imkân veren üç taşıyıcı teknolojisi ve 3G+ markasıyla Ukrayna’ya taşıdı. 6 ay gibi kısa bir süre içinde 13.8 milyon müşterisinin 2 milyonunu 3G+’lı yaptı. Bu hizmetten faydalanabilecek her iki müşteriden biri aktif 3G kullanıcısı haline geldi.

lifecell'le "geleceğe bağlan" 

life :) son olarak Turkcell’in iletişim platformu BiP’i de Ukrayna’da yerel dil ve yerelleştirmiş içeriklerle, sesli ve görüntülü konuşma özellikleriyle hayata geçirdi. Böylelikle life:) müşterileri, 3G’nin sunduğu mobil ürün ve servisler dünyasına da hızlı bir giriş yaptı. Akıllı cihaz penetrasyonuyla bu alanda pazar lideri konumunda bulunan life:), Ukrayna’da 3G’li dönemdeki teknoloji liderliğini artık lifecell markasıyla sürdürecek. Şirket, hızlı mobil internet hizmetini “geleceğe bağlan” sloganıyla müşterilerinin hizmetine sunmaya devam edecek.

life:)'tan Lifecell'e geçişte kilometre taşları

» 23 Şubat 2015: Turkcell’in desteğiyle life:) Ukrayna 3G ihalesinde yatırıma en elverişli frekansı en yüksek teklifi vererek aldı. İhale günü kuruyla 118.4 milyon dolar lisans yatırımı sözü verildi. 

» 20 Mart 2015: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko himayelerindeki törenle, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell’in yatırımını gösteren sembolik çekini Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadiy Zubko’ya takdim etti. 

» 19 Mayıs 2015: 3G+’nın Lviv’de faaliyete geçmesiyle life:) ülkeye bu teknolojiyi getiren ilk GSM şirketi oldu. 

» 4 Haziran: Kiev ve diğer Ukrayna şehirleri de 3G ile tanıştı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Ukrayna uluslararası operasyonlarımız için pilot ülke” dedi. 

» 10 Temmuz 2015: Turkcell ve SCM arasında varılan anlaşmanın tamamlandı. life:) yüzde 100 Turkcell iştiraki haline geldi. 

» 1 Ekim 2015: Turkcell Perakende Satış ve Dağıtım Kanalları Grup Başkanı Burak Ersoy, life:) CEO’su olarak göreve başladı. 

» 16 Aralık 2015: Turkcell’in IP tabanlı iletişim platformu BiP, Ukrayna’da yerel dil, yerel içerik, sesli ve görüntülü konuşma özellikleriyle devreye girdi.

'Sadece görsel faklılaşmayla sınırlı değil'

lifecell’in doğuş sürecini Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen marka lansmanı toplantısında Ukrayna ve Türk basınına değerlendiren lifecell Genel Müdürü Burak Ersoy şöyle konuştu: “3G+ ve Turkcell’in yüzde 100 desteği ile başlayan yeni dönemin işareti olan bu değişim, life:)’ın yenilikçi ve enerjik yapısının Turkcell’in teknoloji liderliği ve tecrübesiyle birleşmesini en iyi biçimde yansıtıyor. lifecell markasının ortaya çıkması, sadece görsel bir farklılaşma ile sınırlı değil. Ukrayna’ya 3G’yi getiren ilk GSM operatörü olarak ortaya koyduğumuz teknolojik liderliği, hem marka duruşumuz, hem ürün ve servislerimiz hem de sunduğumuz müşteri deneyimi ile yukarı taşıyacağız. Bunu yaparken de Turkcell’in tecrübesinden ve desteğinden her geçen gün daha fazla faydalanacağız.” Ukrayna’da abonelerine Avrupa standartlarında telekominikasyon hizmeti vermeyi istediklerini belirten Ersoy, GSM operatörleri arasında numara taşımada bazı engellerin kaldırılması durumunda abone sayılarında %15 civarında bir artış beklediklerini ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.