28 °C

12 Dev Adam ikincilik şansını sürdürdü

2014 FIBA Dünya Kupası (C) grubunda Türkiye, Finlandiya'yı 77-73 yenerek grubunu ikinci sırada tamamlama şansını sürdürdü

12 Dev Adam ikincilik şansını sürdürdü

BILBAO - 2014 FIBA Dünya Kupası (C) grubunda mücadele eden Türkiye, son 4 saniye kala Cenk Akyol'un attığı 3'lükle uzatmalara götürdüğü maçta Finlandiya'yı 77-73 yendi. 

"12 Dev Adam"da, hazırlık döneminden itibaren gözüken skorer oyuncu sorunu, bu maçta çok daha belirginleşirken çok  önemli bir galibiyet alan Türkiye, (C) grubunu ikinci sırada tamamlama şansını devam ettirdi.

İlk periyoda iki takım da hücumda karşılıklı hatalar yaparak başladı. Maçın ilk basketi 3 sayı çizgisinin gerisinden Finli Koponen'den geldi. A Millilerin ilk sayısını ise serbest atışlardan Barış Hersek aldı. Türkiye ilk 5 dakika, Ukrayna maçında olduğu gibi sadece Ömer Aşık ile pota altından sayı üretebildi. Finlandiya ise özellikle 9 sayı atan Koponen ile farkı 5'e kadar çıkartarak 1. periyodu 15-10 önde kapattı.  

2. periyodun başında savunmada arka arkaya hata yapan A Milli Takım, Finlandiya'nın farkı 8'e (12-20) kadar çıkarmasına olanak tanıdı. Savunmada çok sert oynayan Finlandiya, bu periyotta Ömer Aşık ile Emir Preldzic'i faullerle durdurmaya çalıştı. Pota altına girmekte zorlandığından dış atışlarla sayı bulmayı deneyen Finlandiya, 15. dakikada skoru 16-28 yaptı. Bir türlü oyun sistemini oturtamayan, hücumda çok etkisiz olan A Milli Takım, ilk devreyi 41-27'lik skorla 14 sayı geride kapattı.

Türkiye'nin ilk devrede, 3'lük atışlardaki isabet oranı yüzde 13'de (1/8) kalırken, Finlandiya'da bu oran yüzde 57 (8/15) oldu. Millilerin, takım olarak isabetli şut oranının yüzde 32'de kaldığı, 22 hücumun sadece 7'sinde sayı ile döndüğü ilk devre üretilen sayıların neredeyse yarısı Ömer Aşık'tan (13) geldi. Sinan Güler 4'te 0, Emir Preldzic ise 3'te 0 istatistiğiyle oynadı.

A Milli Takım, 3. periyoda aynı oyun düzeniyle, pota altından Ömer Aşık ve Emir Preldzic'i kullanmaya devam ederek başladı. 25. dakika dolduğunda fark 9'a (37-46) kadar inse de 3'lük basketlerle cevap veren Finlandiya, millilerin farkı daha fazla kapatmasına imkan tanımadı. Ancak Türkiye son bölümlerinde sayılar buldu ve son periyoda 53-59 skorla girildi.

4. periyotta oyuna tekrar giren Ömer Aşık'ın pota altındaki başarısı ile sert ve baskılı savunma sonucunda farkı 2'ye (57-59) kadar indiren A Milliler, maça ortak oldu. Ancak farkı 1 sayıya kadar indirdiğinde Finlandiya, Türkiye'ye hep 3'lüklerle karşılık verdi. Bitime 2 dakika kala Emir, 3 serbest atıştan 1'ini sayıya çevirirken, Finlandiya 65-68  önde olmayı sürdürdü. Bitime 15 saniye kala Koponen'in iki serbest atışı sayıyı çevirememesi sonrasında son hücumunu kullanan Türkiye'de Cenk Akyol'un attığı 3'lük skoru 68-68 yaparak maçı uzatmaya götürdü. Cenk'in maçtaki ilk sayısı A Milli Takım'ı adeta hayata döndürdü.

Uzatmaların ilk dakikasında Kerem Gönlüm'ün iki serbest atışıyla skoru 70-68 yaparak ilk defa öne geçen Türkiye, son 5 dakikada Finlandiya'ya karşı üstünlüğünü kabul ettirdi ve "12 Dev Adam", 77-73'lük skorla sahadan galip ayılmayı başardı.

Grubundaki 2. galibiyetini alan Türkiye, son maçını yarın Dominik Cumhuriyeti'ne karşı oynayacak.

Salon: Bizkaia Arena

Hakemler: Matej Boltauzer (Slovenya), Milivoje Jovcic (Sırbistan), Ferdinand Pascual (Filipinler) 

Türkiye: Sinan Güler 3, Ender Arslan 12, Ömer Aşık 22, Emir Preldziç 13, Barış Hersek 1, Furkan Aldemir 2, Kerem Tunçeri 2, Cedi Osman 7, Kerem Gönlüm 10, Cenk Akyol 3, Oğuz Savaş 2, Barış Ermiş

Finlandiya: Erik Murphy 6, Shawn Huff 2, Gerald Lee, Sasu Salin 15, Petteri Koponen 17, Mikko Koivisto 11, Kimmo Muurinen 2, Tuukka Kotti 9, Matti Nuutinen 8, Hanno Möttöla 2, Antero Lehto, Teemu Rannikko 1

1. Periyot: 10-15

Devre: 27-41

3. Periyot: 53-59

5 faulle çıkanlar: Sinan Güler: 39.02 (Türkiye), 38.03 Huff, 42.02 Nuutinen (Finlandiya)

Ataman: Dominik Cumburiyeti'ne karşı ölüm kalım maçına çıkacağız

2014 FIBA Dünya Kupası (C) grubunda uzatmalara giden maçta Finlandiya'yı 77-73 yenen A Milli Takım'da gözler Dominik Cumhuriyeti maçına çevrildi.

A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman, Finlandiya maçı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada "Zor oldu ama bir şekilde Finlandiya maçını atlattık. Şimdi hemen bu maçı unutup, yarına bakacağız. Dominik Cumburiyeti'ne karşı ölüm kalım maçına çıkacağız" dedi.

Finlandiya karşısında ilk devrede hücumda çok kötü performans gösterdiklerini belirten Ataman, şunları söyledi:

"Sadece pota altından Ömer ile sayı bulduk. Finlandiya, ikili üçlü pota altından sıkıştırmaya başlayınca da bir türlü dış atıştan sayı yapamadık. Sonunda tempo tamamen onların elindeydi. İkinci yarı bu tempoyu değiştirmenin tek bir yolu vardı. O da tam sahada pres yapmak ve bu şekilde hem takımı uyandırmak hem de ekstra sayılar bularak biraz tempoyu yükseltmekti. Bu plan başarılı oldu. Çok agresifleştik ve onlara ilk devredeki rahatlığı vermedik. Savunma sertleşince hücumda da özgüven geldi."

Ergin Ataman, gruptaki son maç öncesinde "çok kritik bir durum" olduğunu kaydederek "Dominik Cumhuriyeti'ne karşı kazanırsak grubu hedeflediğimiz noktada, ikinci bitireceğiz. Kaybedersek üçlü averajlarda elenme riskimiz var. Çok önemli bir maç" ifadesini kullandı.

"Şeytanın bacağını kırdık"

Bu arada milli basketbolculardan Furkan Aldemir de "Şeytanın bacağını kırdık diyebilirim. Özlediğimiz güven bu maçta geri geldi. Şimdi Dominik maçı çok önemli. Final maçı gibi olacak. Ama biz onu da yenip, çaprazdan gelecek takıma bakacağız" dedi.

Takımda yaşanan skorer oyuncu sorununu, "Ergin Ataman ile gelen yeni sisteme alışma süreci" diye değerlendiren Furkan, "Ama ona alıştıkça ritmimizi bulacağız. Artık birbirimizi daha iyi tanıyoruz ve sistemimiz oturmaya başladı" diye konuştu.

"Kötü günde bile bu mücadeleyi veriyorsak bizim yenemeyeceğimiz takım yoktur" diyen Kerem Gönlüm ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Eğer oynarsak kazanıyoruz. Ama üzerimizde bir şeyler var. Aslında çok rahat oynamamız gerekiyor ama tedirginlik var. Maçın başında da öyleydi. Ama önemli olan böyle günlerde bile takım karakterini ortaya koyabilmek. Cenk mesela bugün atamadı ama atması gereken son topu soktu." Dominik Cumhuriyeti'nin "Latin Amerika ekolünden, kendilerine ters gelen bir takım olduğunu" kaydeden Kerem, "Ama biz bu mücadele ve birlikle devam edersek alırız" dedi.

A Milli Takım, (C) grubundaki son maçında yarın TSİ 22.30'da Dominik Cumhuriyeti'ne karşı oynayacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap