8 °C

Aysal'dan Prandelli açıklaması

Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal, "Teknik direktör Cesare Prandelli ile yapılan anlaşmada iddia edilenin aksine tazminat maddesi yok" dedi

Aysal'dan Prandelli açıklaması

İSTANBUL - Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, yönetimi sırasında göreve getirilen İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli'nin sözleşmesinde herhangi bir tazminat maddesinin olmadığını bildirdi. 

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak'ın önceki gün yaptığı değerlendirmelerle ilgili yazılı açıklamada bulunan Aysal, başkanlık yaptığı 3,5 yılda, kulüp içi ve dışı tüm çalışanlar, paydaşlar ve taraftarlarla ilişkilerinde doğruluk, dürüstlük ve akılcılık ilkesiyle hareket ettiklerini belirtti. 

Galatasaray yöneticilerini eleştiren aysal Aysal, şunları ifade etti: 

"Futbolcular, teknik direktörle ve bazı sporcularımızla yapılan mukavelelere yönelik yanıltıcı, camiamızın aidiyet duygusuna ve kurumsal itibarına kasıtlı olarak zarar veren bazı spor programları ile bu programlara katılarak kulübümüzün zarar görmesine maalesef katkı sağlayan yöneticinin söylemlerini endişe içerisinde takip ettim.  

Hatırlatmak isterim, 2000 yılındaki AIG'ye hisse satışından beri Galatasaray başkan ve yönetimleri, bir servet yönetimi değil, sürekli büyüme ve finansal kriz yönetimi yapmışlardır ve son bir ay içinde kurgulanarak verilmeye çalışılan yanıltıcı ve yıkıcı mesajlar, çok daha zor dönemler yaşadığımız zamanlarda dahi bu denli istismar edilmemiştir. Kulübümüzün yani ailemizin içerisinde kalması gerekirken, her türlü konu medya üzerinden bu kadar ve ısrarla saptırılmaya çalışılmamıştı. Özellikle son günlerde üzerinde ciddi boyutta bir bilgi kirliliği olduğu izlenimi veren, devralınan ve devredilen mali tablolar ile ilgili olarak çok yakında kamuoyu ayrıca kanıtları ile bilgilendirilecektir. Bu iddiaların tamamının asılsız olduğunu değerli Galatasaraylılara açıkça ifade etmeliyim." 

Ünal Aysal, tüm anlaşma ve harcamaların gerek futbolcu gerek de teknik adamların sahip oldukları kariyer ve sarı-kırmızılı kulübün menfaatleri göz önüne alınarak en ölçülü ve makul düzeyde yapıldığını anlatarak, "Teknik direktör Cesare Prandelli ile yapılan anlaşmada iddia edilenin aksine tazminat maddesi yoktur. Prandelli'ye finansal vizyonumuz çerçevesinde ödenebilir bir plan yapılmıştır. Bu ödemeler kamuoyunu yanıltmak için iddia edildiği gibi toplu ve bir seferde yapılacak bir ödeme türü değildir, ay ay ödenmek üzere, zamana yayılmıştır" ifadelerini kullandı. 

Aysal, başarıyı ödüllendirmenin, Galatasaray Kulübü yönetiminin prim adı altında uyguladığı başarıya endeksli ve verimliliği arttırma anlayışı içerisinde yer alan bir uygulama olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:  

"Prim sistemi başarının gelmesi için bir motivasyon aracıdır ve başarı geldikçe yapılacak bir ödeme türüdür. Yine iddia edildiği gibi mukavelenin sonlanma halinde ise kulübün ödeyeceği ceza tazminat gibi parasal bir yük öngörülmemiştir. Kişilerle yapılan anlaşmalara, gönüllü feragat dışında, bağlı kalmamak bizim kurumsal ve etik değerlerimize aykırıdır. Böyle beklentiler içinde bir yöneticinin televizyon kanallarında yer alması ise itibarımıza zarar veren üzücü ve gayri ciddi bir durumdur. Sorun varsa en saygın yöntem uzlaşmadır." 

Galatasaray Kulübü'nün borsaya açık bir şirket olduğunu hatırlatan Aysal, açıklamasını şöyle tamamladı: 

"Galatasaray, saygıdeğer, itibarlı ve güçlü bir kulüptür. Kurumsal itibarımızı kamuoyunda temsil eden yöneticilerimizin; etik değerlerimizin kaybına yol açmayan, sosyal ve finansal piyasalarda her türlü kredibilitemize zarar vermeyen, dedikodu ve yıpratma kültürü üzerinden hareket etmeyen ve kişisel hesaplaşmalarını kulübün itibarı üzerinden tutmayan bir yönetim anlayışı içerisinde hareket etmeleri gerekliliğini özenle hatırlatırken, hiçbir karşılık beklemeden bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bir Galatasaraylı olarak gönülden bağlı olduğum kulübümün ve yönetimlerin destekçisi ve yardımcısı olmaya devam edeceğimin bilinmesini isterim." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.