FIFA'da büyük skandal

Dünyanın en büyük spor organizasyonu FIFA yolsuzluk depremiyle sarsılıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsviçre Adalet Bakanlığı, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında 2 FIFA başkan yardımcısının da bulunduğu 7 kişinin ismini açıkladı.

İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, soruşturma kapsamında 7 kişinin gözaltına alındığı ve bunların arasında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da yer aldığını belirtti. 

 

Gözaltına alınanların tam listesi şöyle:

1- FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) Başkanı, Uruguaylı Eugenio Figueredo

2- FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Başkanı İngiliz Jeffrey Webb

3- FIFA İcra Kurulu Üyesi, Kosta Rikalı Eduardo Li

4- FIFA üyesi ve Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Jose Maria Marin

5- FIFA yetkilisi, Orta Amerika Futbol Birliği (UNCAF) ile Nikaragua Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha

6- Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF) Ateşesi İngiliz Costas Takkas

7- Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) İcra Kurulu Üyesi ve Venezuella Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel 

150527064813_jeffrey_webb_624x351_pa.jpg

FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb gözaltında.

Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada ise,  FIFA yetkililerinin tanıtım ve medya firmalarından 1990 yılından bu yana rüşvet aldığı iddiasının araştırıldığı ve gözaltına alınanların sorgulanacağı belirtilmişti. Rüşvet veren firmaların, Latin Amerika'da düzenlenen turnuvaların medya, pazarlama ve sponsorluk haklarına bu sayede sahip olduğu ve yasal olmayan ödemelerin ABD bankalarına yapıldığı öne sürülüyor. Olayın birkaç saat ardından ise İsviçre Başsavcılığı, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkındasoruşturma açmıştı. Gözaltılar, 29 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenecek FIFA'da yeni başkanın seçileceği 65. FIFA Kongresi öncesinde gerçekleştirilmişti.

 

otel.jpg

FIFA yolsuzluk operasyonunun düzenlendiği Baur au Lac Hotel'i

New York Times, futbolda en güçlü isim olarak kabul edilen Blatter'e herhangi bir suçlama yöneltilmese de, bu gözaltı ve soruşturmaların FIFA Başkanı için önemli bir tehdit yaratttığını belirtiyor.

Seçimleri etkiler mi?

FIFA Cuma günü Zürih'te yıllık toplantısını yapacak. Bu toplantıda Sepp Blatter'in beşinci kez başkan seçilmesi gündemde. Blatter, başkanlık için Ürdünlü Prens Ali Bin el Hüseyin ile yarışıyor.

Sabahki gözaltıların Cuma günkü başkanlık seçimleri üzerindeki olası etkileri merak ediliyor.

              

Etiketler