10 °C

FIFA'ya yeni baskın!

İsviçre'de FIFA'nın bazı eski ve yeni yöneticilerine yönelik baskın düzenlendi.

FIFA'ya yeni baskın!

İsviçre Polisi, Zürih'teki FIFA Merkezi'ne baskın düzenlendi eski ve yeni 9 yöneticileri gözaltına aldı.

Sabaha karşı yapılan operasyonda gözaltına alınanlar arasında Sepp Blatter'in bulunmadığı belirtildi. Zürih polis yetkileri, gözaltına alma işlemlerinin Amerikan adaletinin başlatmış olduğu "kara para aklama, rüşvet ve muhasebeye hile karıştırma" soruşturması çerçevesinde yapıldığını ilettiler.

Gözaltına alınan 9 yöneticinin Güney ve Orta Amerikalı FIFA yöneticileri olduğu sızan bilgiler arasında yer alıyor.

2015 yılındaki kaybı 95 milyon euro

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile 2015 yılına damgasını vuran dünya futbolunun 1 numaralı kurumu FIFA'nın 2015 yılındaki maddi kaybının 95 milyon euro belirtiliyor.

Bu yaz yaşanan skandallar nedeniyle bir çok üst düzey yöneticisinin gözaltına alındığı yada tutuklandığı FIFA'dan yaşanan bu olaylar sebebi ile sponsorluk gelirlerinde büyük bir düşüş yaşandığı belirtildi. 2001 yılından bu yana ilk kez zarar açıklayacak olan FIFA'da maddi açık oranının daha da büyük bir rakam olduğu İngiliz basınında yer aldı.

FIFA'nın en önemli 5 sponsoru olan firmaların 2 gün önce icra komitesine yazdığı mektupla reform sürecinde "bağımsız gözetim" talep etmişlerdi. Bu konuları görüşmek ve oylamak üzere Zürih'te toplanacak olan FIFA İcra Kurulu, daha fazla mali şeffaflığı oylayacak.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.