12 °C

Formula 1'de şampiyon Lewis Hamilton

Formula 1 sezonunun 19. yarışı Abu Dabi Grand Prix’inde birinci sırada yer alan Lewis Hamilton, 2014 sezonunun pilotlar şampiyonu oldu

Formula 1'de şampiyon Lewis Hamilton

İSTANBUL - Formula 1 takviminin 19.  ve son yarışı olan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Abu Dabi pistinde Mercedes AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton ilk sırada yer alan 2014 yılı pilotlar şampiyonu oldu. Nico Rosberg ise yarışta yaşadığı arıza nedeniyle 14. oldu. Üç yarış önce Mercedes AMG Petronas’ın tarihindeki ilk “Markalar Şampiyonluğu”na ulaşırken, Lewis Hamilton da pilotlar sıralamasında şampiyon olmayı başardı. Lewis Hamilton, sezon boyunca çıktığı 19 yarışın 11’ini kazanarak mutlu sona ulaşmayı başardı. Hamilton ayrıca üç kez ikinci olurken, Almanya ve Macaristan’da da üçüncülük koltuğuna oturdu.

Yarışa ikinci sırada başlayan Hamilton, yarış sonunda da pozisyonunu korudu ve ilk sırada yarışı bitirerek 25 puan kazandı. Yarışa ilk sırada başlayan Rosberg ise damalı bayrağı 14. sırada gördü. 
2014’ün son yarışının ardından İngiliz pilot Lewis Hamilton 359 puanla ilk sırada yer alırken, takım arkadaşı Nico Rosberg ise 317 puanla sezonu tamamladı. Lewis Hamilton, Nico Rosberg yarışı kazansa da Abu Dabi’de yarışı beşinci bitirse bile alacağı 10 puanla şampiyonluğunu ilan edecek.
Markalar şampiyonu Mercedes AMG Petronas, bu yarışta aldığı 25 puanla toplamda 676 puana ulaşırken, en yakın rakibine 287 puan fark atarak sezonu tamamladı

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.