8 °C

Grand slam sezonu açılıyor

İlk kez 1905 yılında düzenlenen, sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ın ana tablo maçları yarın Victoria eyaletinin Melbourne kentinde başlayacak.

Grand slam sezonu açılıyor

İlk kez 1905 yılında düzenlenen, sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ın ana tablo maçları yarın Victoria eyaletinin Melbourne kentinde başlayacak.

Fransa Açık (Roland Garros), Wimbledon ve ABD Açık ile tenis sezonunun en önemli dört turnuvasından biri olan Avustralya Açık, bu yıl 18-31 Ocak tarihlerinde 104. kez organize edilecek.

2016 Avustralya Açık'ta toplam 44 milyon Avustralya doları (yaklaşık 30,5 milyon ABD doları) ödül dağıtılacak. Turnuvanın, 30 Ocak'ta yapılacak tek kadınlar ve 31 Ocak'ta oynanacak tek erkekler finalini kazananlara ise 3,8 milyon Avustralya doları (yaklaşık 2,65 milyon ABD doları) para ödülü verilecek.

Serena Williams, Graf'ı yakalamaya 7 galibiyet uzaklıkta

Geçen yılın son büyük organizasyonu ABD Açık'a yarı finalde veda ederek "true grand slam" (aynı yıl oynanan tüm grand slamleri kazanma) yapmanın eşiğinden dönen Serena Williams, tek kadınların yine en önemli favorisi durumunda.

Serena Williams, ilk turdan finale 7 karşılaşma kazanıp Avustralya Açık'ta 7. kez mutlu sona ulaşması halinde, 22 şampiyonlukla "açık dönemde en fazla grand slam turnuvası kazanan tenisçi" unvanını Steffi Graf ile paylaşacak.

Djokovic, Emerson'ın peşinde

Geçen yıl oynadığı 88 maçın 82'sinden galip ayrılan ve Masters Serisi'nin başladığı 1990'dan bu yana aynı yıl içinde 6 turnuva kazanan ilk tenisçi olan erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Novak Djokovic, formunun zirvesinde.

Sırp tenisçi, 2008, 2011, 2012, 2013 ve 2015'ten sonra 6. şampiyonluğunu elde ederek Roy Emerson ile beraber Avustralya Açık'ı teklerde en fazla kazanan erkek tenisçi olmak istiyor.

dasdasda.jpg

Gasquet ve Safarova turnuvadan çekildi

Erkekler dünya sıralamasının 9. basamağındaki Richard Gasquet, sırtındaki sakatlık, kadınlarda dünya 9 numarası Lucie Safarova ise bakteriyel enfeksiyon sebebiyle turnuvada oynayamayacak.

Avustralya Açık'ın "en"leri

Avustralya Açık’ın tek erkeklerde en fazla şampiyonluk yaşayan ismi, 6 kez mutlu sona ulaşan ev sahibi ülkeden Roy Emerson oldu. Tek kadınlarda kupayı en fazla kaldıran raket ise 11 kez bu başarıya ulaşan bir başka Avustralyalı Margaret Court.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.