İngiliz kulübü de Çinlilere satıldı

İngiltere Premier Lig takımlarından West Bromwich Albion, Çinli Yunyi Guokai şirketine satıldı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere Premier Lig takımlarından West Bromwich Albion kulübünün internet sitesinde yer alan açıklamada, 14 yıldır kulüp başkanlığını yürüten Jeremy Peace'in görevinden ayrılacağı ve yerine eski Blackburn Rovers başkanı John Williams'ın geleceği belirtildi.

1919-1920 sezonunda şampiyonluk ipini göğüsleyen ve tarihinde 5 kez Federasyon Kupası'nı kazanan 138 yıllık kulübün yeni sahibi 42 yaşındaki Guochuan Lai, yeni bir yönetim ve daha güçlü bir takımla daha iyi yerlere geleceklerini söyledi.

İngiliz takımlarından Wolverhampton Wanderers ve Aston Villa'nın tamamı, West Bromwich Albion'ın yüzde 88'i, Manchester City'nin yüzde 13'ü ve Birmingham City'nin de yüzde 11'i Çinli yatırımcıların elinde bulunuyor.

Çinliler önce İnter sonra Milan'ı almıştı

İtalya'nın dünyaca ünlü kulübü Milan'ın Çinlilere satıldığı dün resmen açıklanmıştı.

İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi'nin sahibi olduğu kırmızı siyahlı kulübü satın alan Çinli grubun 828 milyon euro ödeyeceği açıklamıştı. 

2 ay önce de Milano kentinin diğer büyük kulübü İnter Çinli Suning Grubu'na satılmıştı.

Suning Grubu ve İnter kulübü, yüzde 68.55'i için yaklaşık 270 milyon euroya el sıkışmış, Çinli şirketin kasasından kulübün borçlarıyla birlikte toplam 700 milyon euro çıkacağı bildirilmişti.