22 °C

İyi başladık sonunu getiremedik

FIBA Dünya Kupası'nda Türkiye, ilk 2 periyottaki başarılı oyununa karşılık son periyotta oyun düzeninden koparak ABD'ye 98-77 yenildi

İyi başladık sonunu getiremedik

BİLBAO - 2014 FIBA Dünya Kupası'nda (C) Grubu'nda mücadele eden Türkiye, ABD'ye 98-77 yenildi.

ABD'nin hızlı oyun düzenini bozmak için maça çok sakin ve kontrollü başlayan A Milli Takım, 1. periyotta başa baş bir mücadele sergiledi. ABD karşısında ilk dakikada 3-2 geçen ve ardından farkı 5'e çıkaran milliler, çok iyi savunma yaparak NBA yıldızlarına pota altında geçit vermedi. Hücumda Emir Preldzic ile etkili olan Türkiye, karşılıklı basketlerle geçen ilk periyodu 16-16'lık skorla berabere tamamladı.

Aynı oyun disiplinini 2. periyotta sürdüren "12 Dev Adam", ABD'nin hızlı hücum yapmasını etkili alan savunmasıyla yaparak önledi. Zaman zaman skorda geriye düşmesine rağmen oyun düzenini bozmayan A Milliler, son 2 dakika özellikle Ender Arslan, Barış Hersek ve Cenk Akyol'un akıllı oyunlarıyla skoru tekrardan lehine çevirdi. 19. dakika içinde skoru 38-32'ye çıkararak ABD karşısında en büyük farkını yakalayan milliler, salondaki İspanyolların ve diğer yabancı basketbolseverlerin de alkışlarını almaya başladı. 2. periyot 40-35'lik skorla Türkiye'nin lehine sona erdi.

3. periyota daha hızlı başlayan ABD, özellikle Harden'in ve Faried'in etkili oyunları ile kolay sayı bulup, farkı azaltmaya çalıştı. Ancak Türkiye, Cenk, Sinan ve Ender'in arka arkaya 3'lükleri ABD'nin farkı kapatma çabalarına karşılık verdi ve 23. dakikada 51-45 ile farkı 6'ya çıkardı. Hızlı hücumlarla sonuca giden ABD, 25. dakikada 53-51'lik skorla öne geçti. Pota altında yaptı basit hatalar ve yorgunluğun etkisiyle oyun düzeni bozulan Türkiye karşısında farkı giderek açan ABD, 3. periyodu 66-60 önde kapattı.  

Son periyotta, oyun düzeninden tamamen kopan A Milliler, ABD'nin istediği basketbolun oynanmasına olanak verdi.  2 dakika içinde farkı 16 sayıya çıkaran turnuvanın favori takımlarından ABD, ilerleyen dakikalarda üstünlüğü tamamen eline aldı ve karşılaşmadan 98-77 galip ayrıldı.

Bu skorla A Milliler, (C) Grubu'nda ilk yenilgisini alırken, ABD 2'de 2 yaptı.

Türkiye, şampiyonada yarını dinlenerek geçirecek. Milli takım, gruptaki üçüncü maçını 2 Eylül Salı günü TSİ 16.00'da Ukrayna ile yapacak.

Ergin Ataman: Onları korkuttuk

2014 FIBA Dünya Kupası C Grubu'nda 21 sayı farkla ABD'ye yenilen A Milli Basketbol Takımı'nda başantrenör Ergin Ataman, "Onları korkuttuk, düzen dışına çıkardık ve tüm dünyaya Türkiye'de basketbol oynandığını gösterdik" dedi.

Maç sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ataman, ciddi bir prestij mücadelesi gösterdiklerini belirterek, değişmeli alan savunmasıyla ABD'yi sürekli dış atışa zorlayarak özellikle ilk devre istedikleri basketbolu oynatmadıklarını söyledi.

Ataman, "Biz aslında ilk devrenin sonunda inanmıştık ve maçı 28. dakikaya kadar getirdik. Ama üst üste top kayıpları sonrasında tempolarını buldular. Faried ve Davis ile de alan savunmasını çözdüler" değerlendirmesini yaptı.

Bu akşam kendisinin ve Milli Takım'daki teknik heyetin, ABD koçu ve teknik heyetine nazaran çok daha rahat uyuyacağını dile getiren Ataman, "Taktik ve oyuncu performansı açısından mükemmeldik" dedi.

Ataman ayrıca, bir soru üzerine maçın hakemleri ve FIBA'yı da eleştirerek, şöyle konuştu:

"Özellikle ilk devre sürekli elleriyle temaslı oynadılar ve buna uyumda zorlandık. Ama 'madem hakemler faullere müsaade ediyorlar. Bizim de ona göre direnç koymamız gerekiyor' dedik. Özellikle yürümelerde FIBA kurallarının geçerli olması lazım. FIBA, Amerika takımına çeşitli tavizler veriyor. Bütün takımlar aynı otelde kalıyor ama onlar farklı. Bizim antrenmanlarımızı herkes takip ediyor, onların antrenmanlarına kimse giremiyor. Dışarıda pazarlama olarak bu tip tavizler verilebilir ama saha içinde herkes eşittir. Sonuçta çok güçlü bir takım. NBA yıldızları, büyük bir koçu ve takımı var. Son periyotta hak ederek kazandılar."  

A Milli Takım Başantrenörü Ataman, "Oyuncularım Türk çocuğunun hiçbir şekilde pes etmeyeceğini bu akşam tüm dünyaya gösterdiler" diyerek, grupta kalan Ukrayna, Finlandiya ve Dominik Cumhuriyeti maçlarında da aynı mücadelenin yansıtılması gerektiğini kaydetti. 

Milli basketbolcu Ender Arslan da maçın temposunu düşük tutmayı planladıklarını ve 3. periyoda kadar bunu başardıklarını söyledi. Aslan, "Fakat bir yerden sonra fizik gücü çok yüksek bir takım. Zaten onları bu kadar güçlü yapan da bu. Açıkçası direnemedik. 30. dakikadan sonra yorgunluk başladı. Kaybettik ama sonuna kadar mücadelemizi verdik. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettik. Şimdi bizim için çok daha önemli olan grubun diğer maçları var" diye konuştu.

Sinan Güler ise "Başlangıçta çok iyi bir performans ve oyun düzeni ortaya koyduk ama sonda enerjimiz tükendi" ifadesini kullandı.

Milli basketbolcu Kerem Gönlüm de iyi bir mücadele verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Biz bu gruptan ikinci çıkmaya ve madalya kazanmaya geldik. İnşallah o yolda da gideceğiz. Zor bir grup ama biz iyi bir takımız. Geride kalsak bile iyi mücadele ediyoruz. Özellikle, 8 bine yakın taraftarı gelen Finlandiya maçı çok zor olacak. Ama biz tüm maçları kazanmak istiyoruz." 

Öte yandan ABD Milli Takımı'nın Başantrenörü Mike Kyzyzewski de Türkiye'nin çok büyük bir mücadele verdiğini, savunma sistemiyle, süreyi çok iyi kullanması ve iyi asistler yapmasıyla, ABD'nin oyun düzenini kırmayı başardığını söyledi. Kyzyzewski, Faried ve Davis'in performanslarının galibiyeti getirdiğini ifade etti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap