Nur Tatar, 2016 Rio vizesi aldı

Milli tekvandocu, 2016 Rio Olimpiyatları'na doğrudan katılmaya hak kazandı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Meksika'da düzenlenen Grand Prix Final Müsabakası'nda gümüş madalya alan milli tekvandocu Nur Tatar, topladığı puanla 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandı. 

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na doğrudan katılım için son organizasyon olan Grand Prix Final Müsabakası, Meksika'nın başkenti Meksiko City'de başladı. 

28 ülkeden 64 sporcunun mücadele ettiği Grand Prix Final Müsabakası'nın ilk gününde Türkiye'yi Nur Tatar temsil etti. 

Kadınlar 67 kiloda mücadele eden ve olimpik sıralamada 7. basamakta yer alan Nur Tatar, çeyrek finalde 2. sırada bulunan İsveçli Elin Johannson ile karşılaştı. Rakibini 4-1 mağlup eden milli tekvandocu, yarı finalde 6. sıradaki Çinli Hua Zhang ile eşleşti. 

Kazanan tarafın olimpiyat vizesi alacağı müsabakada iki tekvandocu da kontrollü oyunu tercih etti. Normal süresi 0-0 biten müsabakada rakibini altın vuruşla mağlup eden Nur Tatar, adını finale yazdırdı. 

Milli tekvandocu finalde olimpik sıralamada zirvenin sahibi Fransız Haby Niare ile karşı karşıya geldi. Güçlü rakibi karşısında son 20 saniyede verdiği sayıyla müsabakayı 1-0 kaybeden Nur Tatar, gümüş madalyanın sahibi oldu. 

Hanesine 48 puan yazdıran Nur, Meksika'ya 15 puan gerisinde geldiği Çinli Hua Zhang'ı geride bırakarak olimpik sıralamada altıncılığa yükseldi ve olimpiyat oyunlarına doğrudan katılım hakkı elde etti. 

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazanan Nur Tatar, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda da Türkiye'yi temsil edecek. 

Grand Prix Final Müsabakası'nda bu gece bir diğer milli tekvandocu Servet Tazegül, tatamiye çıkacak. Olimpik sıralamada 4. basamakta yer alan ve olimpiyat oyunlarına katılma yolunda büyük bir avantaja sahip olan milli tekvandocunun müsabakaları, TSİ 21.00'de başlayacak. 

Bu konularda ilginizi çekebilir