Platini'den 1,8 milyon euroluk savunma

UEFA Başkanı Platini, İsviçre'de sorgulanan ve ofisi aranan FIFA Başkanı Blatter'den aldığı belirtilen 1,8 milyon euro hakkında konuştu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter hakkında açılan soruşturma ve bu kapsamda şahit olarak dinlenmesi ile ilgili son gelişmeler hakkında kendini savundu.

Platini yaptığı yazılı açıklamada, İsviçre Savcılığı tarafından soruşturma açılan Blatter'in kendisine verdiği belirtilen 1,8 milyon euro için, "Bu para benim görevim için ödendi" ifadesini kullandı.

Açıklamada, kendisine yapılan ödeme ile ilgili konuya açıklık getirmek istediğini aktaran Platini, "Bu para bana FIFA ile yaptığım sözleşme uyarınca ödendi ve ben bu konuda yetkililere gerekle bilgiyi verdiğim için müsterihim" dedi.

İsviçre yargısı, 1999 ve 2002 yılları arasındaki hizmeti için Platini'ye 2011 yılı şubat ayında ödenen bu parayla FIFA'nın zarara sokulduğu görüşünde. 2002'de FIFA Yönetim Kurulu'na giren Platini, sonraki yıllarda Blatter'in yeniden seçilmesinde önemli rol oynamıştı.

Blatter hakkında dün, "ceza gerektirecek kötü yönetim" ve "zimmete geçirme" iddiaları nedeniyle İsviçre Savcılığı tarafından ceza soruşturması açılmıştı.

Karayipler Futbol Federasyonu ile 12 Eylül 2005'te imzaladığı sözleşmenin FIFA'ya zarar verecek olmasına rağmen, bu anlaşmayı uygulamaya koyan Blatter'in FIFA'nın çıkarlarına ters düştüğü için suç işlediği belirtilmişti. Suçlamalar arasında Blatter'in, UEFA Başkanı Michel Platini'ye 1,8 milyon euro verdiği iddiası da bulunuyor.

Etiketler