Rosberg'den sezonun 3'üncü galibiyeti

Formula 1 sezonunun 8'inci yarışı Avusturya Grand Prix'sini, Mercedes takımından Rosberg kazandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 8. yarışı Avusturya Grand Prix'sini kazanan Mercedes'in Alman pilotu Nico Rosberg, sezonun 3. galibiyetini aldı. 

Yılın 8. mücadelesi, Avusturya'nın Spielberg kentindeki 4 bin 326 metrelik Red Bull Pisti'nde 71 tur üzerinden yapıldı. 2'nci cepten kalkan Mercedes sürücüsü Rosberg, startta daha iyi bir çekiş yakalayarak ilk virajı, takım arkadaşı Hamilton'ın önünde döndü. 

Geçen yıl takım arkadaşı olan Ferrari'den Raikkonen ile McLaren-Honda'dan Alonso'nun, 2. virajın çıkışında yaşadığı kaza nedeniyle güvenlik aracı piste girdi. Kaza yüzünden iki pilot da yarış dışı kaldı. 

Güvenlik aracının 7. tur sonunda pisti terk etmesi sonrası üst üste en hızlı tur zamanlarına imza atan Rosberg, 10. tur sonunda Hamilton ile arasındaki farkı 2 saniyeye çıkardı. İkili arasındaki fark, 24. turda 3 saniye seviyesine geldi. 

İddialı isimlerin "pit stop"larını tamamladığı 37. tur sonunda Rosberg, Hamilton'ın yaklaşık 4 saniye önünde liderliğini korudu. 3'üncü sıradaki Ferrari pilotu Vettel ise lastik değişimi sırasında yaşadığı sorun nedeniyle piste, Williams-Mercedes'ten Massa'nın arkasında 4. olarak döndü. 

Pit çıkışındaki çizgiye temas ettiği için inceleme altına alınan Hamilton'a, yarış süresine 5 saniye ekleme cezası verildi. 

Üstünlüğünü yarışın sonuna kadar koruyan Rosberg, 1:30:16.930'luk derecesiyle sezonun 3'üncü, kariyerinin 11'inci birinciliğini elde etti. 5 saniye cezasıyla Rosberg'in 8.8 arkasında kalan Hamilton 2. oldu. Williams-Mercedes'ten Massa ise bitime 6 tur kala yakalandığı Vettel ile girdiği 3'üncülük mücadelesinden galip ayrılarak bu yıl ilk kez podyuma çıktı. 

Pilotlar klasmanı lideri Hamilton, yarış sonunda puanını 169'a yükseltti. Hamilton'ı, 159 puanı bulunan Rosberg ve 120 puanlı Vettel takip etti. 

Sezonun 9. yarışı Büyük Britanya Grand Prix'si 5 Temmuz'da yapılacak. 

Bu konularda ilginizi çekebilir