30 °C

Şampiyonluk kupası kasayı dolduruyor

KPMG tarafından yapılan araştırmaya göre liglerini üst sıralarda bitiren takımlar daha fazla gelir sağlayarak, kadrosunu güçlendirme adına daha ciddi bir transfer bütçesine sahip oluyor.

Şampiyonluk kupası kasayı dolduruyor

Futbolda transferde harcanan yüksek bedeller Avrupa'nın gündemine oturdu. Neymar için PSG tam 222 milyon euro bonservis bedeli öderken, İngiltere Premier Ligi'nde şampiyonluğu hedefleyen Manchester City transfere şimdiden 230 milyon euro harcadı.

KPMG Football Benchmark tarafından kulüplerin bu yüksek miktardaki paraları nereden bulduğu sorusu araştırıldı. Araştırmada Avrupa'nın önde gelen futbol liglerindeki yayın geliri dağılımı incelendi.

Şampiyon takım sezona 1-0 önde başlıyor

Rekabetin en yoğun yaşandığı ve Avrupa'nın en heyecan verici ligi olarak gösterilen İngiltere Premier Ligi'nde gelirin yüzde 50'si kulüplere eşit olarak dağıtılıyor. Yüzde 25'i kulübün o sezonki performansı, yüzde 25'i ise yayından aldığı paya göre belirleniyor. Ligi üst sıralarda bitiren takımlar daha fazla gelir sağlayarak, kadrosunu güçlendirme adına daha ciddi bir transfer bütçesine sahip oluyor.

Milli takımlar seviyesinde yakaladığı altın jenerasyonla son döneme damgasını vuran Almanya'da ise son beş yılın göz önünde bulundurulduğu sistem de başarılı takımları ödüllendiriyor. Ancak Bundesliga'nın yayın gelirlerinin düşük olması kulüpleri de zorluyor. Bu yıl hayata geçen yeni sözleşmeyle birlikte Alman kulüplerinin ciddi bir kaynak sağlayacağı düşünülüyor.

Fransa Ligi'nde de İngiltere'ye benzer bir şekilde yayın hasılatının yüzde 47'si eşit olarak dağıtılıyor. Yüzde 28'i sportif performansa, yüzde 25'i de kulübün statüsüyle orantılı olarak sahiplerini buluyor.

İtalya Ligi'nde de bu oran yüzde 40 eşit, yüzde 30 sportif performans, yüzde 30 da statü olarak oluşuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Real Madrid ve Barcelona'nın aslan payını aldığı İspanya Ligi'nde ise geçtiğimiz sezondan itibaren daha adil bir dağılım söz konusu… La Liga'da gelirin yüzde 50'si eşit olarak dağıtılırken, yüzde 25'i sportif performans, yüzde 25'lik bölüm de statü olarak paylaşılıyor.

Türkiye'de dağılım nasıl?

Türkiye'de ise havuzun yüzde 35'i katılım payı olarak 18 kulübe eşit bölünüyor. Yüzde 45'lik bölüm performansa (toplanan puana) göre dağıtılıyor. Yüzde 9'luk pay ise ligde ilk beş sırayı alan kulüplere eşit olarak veriliyor. Kalan yüzde 11'lik bölümü ise geçmiş şampiyonlar kasalarına koyuyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.