Satranç milli takımı nefes kesti

Türkiye A Milli Satranç Takımı, 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası'nda Ukrayna, Rusya ve Çin ile berabere kalırken; Norveç ve Polonya karşısında galip geldi. 5 maçlık yenilmezlik serisi bulunan milliler bugün Hindistan ile karşılaşacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

2017 Dünya Takımlar Şampiyonası'nda, A Milli Satranç Takımı ilk beş günde iki galibiyet ve üç beraberlik alarak turnuvanın en dikkat çeken takımı oldu.

Turnuvanın ilk iki turunda Ukrayna ve Rusya ile karşılaşarak berabere kalan Türk Milli Takımı, üçüncü turda Norveç karşısında 2,5-1,5 skorla galibiyete ulaştı. Dördüncü turda Polonya karşısında 1.5-2.5'luk bir skor ile galip gelen A Milliler, beşinci turda turnuvanın lideri Çin ile karşılaştı. 2745 ELO ortalamasıyla bir numaralı seri başı Çin karşısında 2-2 berabere kalarak yenilmezlik serisini sürdüren Milli Takım, bugün Hindistan ile karşılaşacak.

Milli Takımın, Dünya Takımlar Şampiyonası'nda ilk beş günde aldığı sonuçların gurur verici olduğunu söyleyen Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, "Türk Milli takımımız bugün, beş yıl önce hayal bile edilemeyecek zaferlere imza atıyor. Türkiye satranç tarihinin en büyük başarısına ulaştılar. Dünya devleri arasında artık Türkiye de var." dedi.

Tulay, "Milli Takımımız, geçen yıl 42. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda Fransa, İngiltere, Azerbaycan, Çin ve Gürcistan gibi ülkeleri geride bırakarak 4'üncü ile eş puanda elde ettiği 6'ncılık derecesinin tesadüf olmadığını ilk beş günde elde ettiği başarılarla gösterdi. Dünya satranç otoriteleri Türkiye'yi artık satrançta dünya devi olarak görüyor. Türk satrancının yükselişi sürecek. Türkiye'ye tarif edilemez mutluluğu yaşatan Büyükustalarımız Dragan Solak'ı, Mustafa Yılmaz'ı, Emre Can'ı, Vahap Şanal'ı, Batuhan Daştan'ı ve kaptanımız Michal Krasenkow'i gönülden tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Turnuvada 10 takım mücadele ediyor

Turnuvada Türkiye ile birlikte 2015 Dünya Takımlar Şampiyonu Çin, Amerika Şampiyonu ABD, Avrupa İkincisi Ukrayna, Afrika Şampiyonu Mısır, Asya Şampiyonu Hindistan, 2016 Olimpiyat Beşincisi Norveç, 2016 Olimpiyat Yedincisi Polonya, FIDE tarafından seçilen ülke takımı Belarus ve ev sahibi Rusya mücadele ediyor.