9 °C

TFF'den kar iptali açıklaması

TFF, iptal edilen Beşiktaş-Mersin İdmanyurdu maçı sonrası yapılan tartışmalara istinaden, müsabakaların hava durumuna bağlı olarak 1 gün önceden iptal edilemeyeceğini açıkladı.

TFF'den kar iptali açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen Beşiktaş-Mersin İdmanyurdu maçı hakkında açıklama yaptı.

TFF'nin internet sitesinde yer alan ve müsabakanın ertelenmesiyle ilgili yanlış anlaşılmalar ile bilgi kirliliğini engellemek için yapıldığı belirtilen açıklamada, "Dünyanın hiçbir yerinde futbol müsabakaları meteorolojik raporlara göre planlanmamakta veya maçların başlangıç saati beklenen yağış nedeniyle müsabakadan bir gün önce değiştirilmemektedir. Öncelik, tüm saha ve hava şartlarında planlanan gün ve saatte müsabakaların oynatılmasıdır. Bu nedenle futbol oyun kurallarında oluşabilecek herhangi bir olumsuz hava veya saha şartında hakemlere müsabakaları tatil etme yetkisi verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 10 Aralık 2013'te oynanan ve kar nedeniyle 31. dakikada Portekizli hakem Pedro Proença tarafından tatil edilen Galatasaray-Juventus maçı örnek gösterilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Hakemlerimiz dün sabah saatlerinde yapılan eş güdüm toplantısı öncesinde ve stadyuma ulaştıktan sonra zemini defalarca kontrol etmiş, oynanabilir olduğunu görerek müsabakayı başlatmış, müsabakanın 5. dakikasında yoğunlaşan kar fırtınası nedeniyle oyunu durdurmuş, çizgilerin açığa çıkartılmasını talep etmiştir. Kar yağışının yoğunluğunu arttırması nedeniyle 7 dakikalık beklemenin ardından bir kontrol daha yapılmış ve görüşte yaşanan sıkıntı nedeniyle 12. dakikada müsabaka tatil edilmiştir."

Karşılaşmanın bugün oynanmama nedeni konusunda da açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Beşiktaş-Mersin İdmanyurdu müsabakasının bugün oynanmamasının nedeni iki kulübümüzün 20 Ocak Çarşamba günü oynayacağı Ziraat Türkiye Kupası grup müsabakalarıdır."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.