UEFA'dan Beşiktaş ve Lyon kararı

UEFA, Beşiktaş ve Lyon'un 2 yıl içinde olaylara karışması durumunda 1 yıl men cezası alacağını açıkladı.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

UEFA, Avrupa Ligi çeyrek finalinde Fransız temsilcisi Olympique Lyon ile deplasmanda yaptığı karşılaşma öncesinde, esnasında ve sonrasında çıkan olaylar ile ilgili yaptığı soruştuma neticesinde yürüttüğü soruşturmanın kararını açıkladı.

Yapılan açıklamada, Beşiktaş ve Lyon'un 2 yıl içinde olaylara karışması durumunda 1 yıl men cezası alacağı ifade edildi.

Karar sonrası Beşiktaş'tan açıklama 


Beşiktaş Basın Sözcüsü Metin Albayrak UEFA'nın Beşiktaş ve Lyon'a 2 yıl ertelemeli 1 yıl men cezası verdiğini duyurması sonrasında açıklamada bulundu.

"Bizim sorumluluğumuzda olmayan olaylarda Lyon ile eşit tutulup aynı cezaya çarptırılmamız UEFA'nın ne kadar taraflı bir karar verdiğini gösteriyor. Bu skandal kararın tartışılacak hiç bir yönü yok. Biz maçtan önce de UEFA'ya tüm başvurularımızı yaptık. 17 bin Türk vatandaşa bilet satıyorlar bunlar bizim sorumluluğumuzda olamaz diye bildirdik. Çıkan olayların sorumluluğu tamamen Lyon emniyetinde iken verilen bu cezayı kabul etmek mümkün değil.

Bu artık sadece Beşiktaş'ın değil Türkiye'nin meselesidir. Gerekçeli karar bize ulaştıktan sonra gerekli tüm hukuki girişimleri hemen başlatacağız ve bu cezanın kaldırılması için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

Beşiktaş yönetim kurulu üyesi Şafak Mahmutyazıcıoğlu da, "Beklediğimiz bir karar değildi. Yazılan sebepler bu cezanın gerekçesi olamaz." şeklinde konuştu.

Resmi siteden açıklama:

"UEFA'nın kararı kulübümüz tarafından haklı görülebilir ve kabul edilebilir değildir"

Beşiktaş Kulübü, UEFA'nın aldığı kararla ilgili, "Kulübümüz tarafından haklı görülebilir ve kabul edilebilir değildir!" açıklamasını yaptı.

Kulübün internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;

"UEFA'nın Lyon'da oynanan maç ile ilgili almış olduğu karar kulübümüz tarafından haklı görülebilir ve kabul edilebilir değildir. UEFA'ya gerekli itirazlarımızı yaparak süreci takip edeceğiz.