Ümit Milliler Avrupa üçüncüsü oldu

Türkiye Ümit Milli Basketbol Takımı, U20 FIBA Avrupa Şampiyonası'nı üçüncü olarak tamamladı

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ümit Milli Basketbol Takımı, U20 FIBA Avrupa Şampiyonası üçüncülük maçında Fransa'yı 84-74 mağlup ederek bronz madalya kazandı.

İtalya'da oynanan karşılaşmaya Türkiye, Berk Uğurlu, Mert Celep, Doğuş Özdemiroğlu, Metecan Birsen ve Emircan Koşut beşiyle çıktı. Ay Yıldızlılar ilk sayılarını Metecan Birsen'in üçlüğü ile ikinci dakikada buldu ve 3-2 öne geçti. Berk Uğurlu'nun enerjisi ile hız kazanan Türkiye, beşinci dakikayı 10-4 önde geçti. Berk Uğurlu'nun bir pozisyon sonrası belinde yaşadığı sorun nedeniyle kenara gelmesiyle ritim kaybeden Türkiye'ye karşı çeyreğin bitimine üç dakika kala Fransa skoru 10-10'a getirdi. Ancak bu noktada devreye Doğuş Özdemiroğlu girdi. Üst üste 3 pozisyonda serbest atış çizgisine giden Özdemiroğlu, buradan 5 sayı çıkardı ve Ümit Milliler'i yeniden öne geçirdi. Türkiye ilk çeyreği 20-15 önde kapattı.

Karşılaşmanın ikinci çeyreğinde iki takım da fiziksel mücadelede geri adım atmadı. Fransa atletizmini kullanırken, Ay Yıldızlılar yüksek bir isabetle penetreleri tamamladı. Takım olarak iyi bir hücum ortaya koyduğumuz ve sor katkısının paylaşıldığı bu dakikalar sonunda 14. dakikayı 30-23 önde geçtik. Özellikle Muhsin Yaşar'ın arka arkaya bulduğu sayılar ile farkı açan Türkiye, 16. dakikada farkı çift hanelere taşıdı: 36-25. Hızlı hücum denemelerinde başarısız olan Fransa'ya karşı akıllı oynayarak ve doğru adamı arayarak paslaşan Türkiye, farkı açtı ve devreyi 46-27 önde kapattı.

Üçüncü çeyreğin ilk dakikaları Doğuş Özdemiroğlu ve Luwawu arasındaki düelloya sahne oldu. İki oyuncunun karşılıklı sayıları ile farkı aynı sayı bandında kaldı ve Türkiye üstünlüğünü sürdürdü. Luwawu ve Yabusele ile hücum ritmi kazanan rakibine karşı sabırlı bir şekilde paslaşarak yüksek yüzdeli oynamayı sürdüren Türkiye, farkın kapanmasına izin vermedi. Fransa'nın farkı azalttığı anlarda kritik üç sayı isabetleri bulan Türkiye, son çeyreğe 60-48 önde girdi.

Son çeyrekte üç sayı çizgisinin gerisinden daha isabetli oynamaya başlayan Fransa, ilk beş dakika içerisinde farkı tek sayılara indirdi. Oyunun başa baş geldiği bu dakikalarda Emircan Koşut üst üste bulduğu 6 sayı ile Türkiye'nin skor avantajını korumasını sağladı. Maçın son beş dakikasında ise Kartal Özmızrak sahneye çıktı ve sorumluluk alarak skor yükünü sırtladı. Özmızrak'ın sayıları ile bu kritik dakikaları önde geçiren Türkiye, maçı 84-74 kazandı.

Bu galibiyetle Türkiye, U20 FIBA Avrupa Şampiyonası'nı üçüncü olarak tamamladı.