25 °C

Yüksek bütçeler futbolda başarı getirmedi

Şampiyonlar Ligi çeyrek finalde yer alan sekiz takımın saha dışındaki performansı yüksek bütçeleriyle aynı oranda başarıyı getirmedi.

Yüksek bütçeler futbolda başarı getirmedi

KPMG Football Benchmark ekibi, Şampiyonlar Ligi'ndeki son 8 takımın saha dışı performansını incelediği araştırmasında yüksek bütçelerin aynı oranda başarıyı getirmediğini bildirdi.

KPMG'den yapılan açıklamaya KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa'nın en önemli futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi'nin analizini yaptı.

"Kupa 1" olarak bilinen Devler Ligi'nde çeyrek finale yükselen 8 takımın ekonomik performansını ölçen KPMG Football Benchmark ekibi ilginç sonuçlara ulaştı. Araştırmada takımların yaptıkları harcamaların, yeşil sahaya birebir olarak yansımadığı net bir şekilde ortaya çıktı.

Sekiz takımın kozlarını paylaştığı Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali'nden Real Madrid, Juventus, Atletico Madrid ve Monaco bir üst tura adını yazdırdı. Real Madrid, 619 milyon euroluk geliri ile zirvede yer aldı. Geri kalan üç takımın tüm gelirleri toplandığında ise 647 milyon euro olduğu görüldü. Barcelona 616 milyon euroluk ve Bayern Münih 592 milyon euroluk büyük gelirlere sahip olan takımlar ise bütçelerini performansa yansıtamadı.

Araştırmaya göre Şampiyonlar Ligi'nin en büyük favorilerinden olan Barcelona, futbolcularına yıllık 372 milyon euro harcadı. Bayern Münih ise 260 milyon euro maaş bütçesi ile Avrupa'nın en çok harcama yapan takımlarından biri oldu. Ancak bu iki takım Şampiyonlar Ligi'ne çeyrek finalde veda etti. Futbol takımına yılda 137 milyon euro harcayan Atletico Madrid ile 82 milyon euro maaş bütçeli Monaco ise Devler Ligi'nin son 4 takımı arasında bulunuyor.

Barcelona ve Bayern Münih kârda, Monaco başarıda önde

Gelir-gider tablosuna bakıldığında da zirvede Real Madrid bulunuyor. Beyaz Şimşekler, 2013-14 ve 2015-16 sezonları arasında 110,8 milyon euro kâr elde etti. Atletico Madrid 18,7 milyon euro, Monaco 1,2 milyon euro kâr sağlarken, Juventus ise 300 bin euro zarar etti. Barcelona 85 milyon euro ve Bayern Münih ise 73,4 milyon euro kâr elde etmesine rağmen çeyrek finalden ileriye adım atamadı.

Oyuncu alım-satımında son 3 sezonda Atletico Madrid sadece 2 milyon euro eksiye düştü. Monaco 2 milyon euro kâr etti. Diğer yarı finalistler Juventus 92 milyon euro, Real Madrid 165 milyon euro harcadı.

İngiltere Premier Ligi’nin son şampiyonu Leicester'in bu başarısı ekonomik gerçekliği de yerle bir etti. Leicester'ın maaş harcaması Premier Lig'deki rakipleri Manchester City'den yüzde 32, Manchester United'tan da yüzde 66 daha küçüktü olduğu görüldü.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap