11 °C

Emisyon raporları için tanınan süre uzatıldı

Sera gazı emisyonlarının takibine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle sanayi tesislerinin 2015 ve 2016 yılı doğrulanmış emisyon raporlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmeleri gereken süre, bu yılın ekim ayı sonuna uzatıldı.

Emisyon raporları için tanınan süre uzatıldı

'Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, sanayi tesislerinin 2015 ve 2016 yılı doğrulanmış emisyon raporlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmeleri gereken süre, bu yılın ekim ayı sonuna uzatıldı.

Ayrıca düzenleme ile tesislerin ürün, ham madde ve yakıt gibi maddelere ilişkin yaptırmaları veya yapmaları gereken laboratuvar analizlerini akredite olmuş laboratuvarlarda gerçekleştirmeleri de hükme bağlandı.

Öte yandan doğrulayıcı kuruluşların Bakanlıkça yetkilendirilmesi süreci kaldırıldı, akreditasyon işlemlerinin Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılması yönünde düzenleme yer aldı. Bakanlıkça daha önce verilen "Doğrulayıcı Kuruluş Yeterlik Belgeleri"ne ilişkin ise yönetmelik değişikliğinde, belge alanların haklarını koruyan geçiş hükümleri ile bu belgelere ilişkin otorite boşluğu bırakmayacak şekilde denetim ve kontrol hükümlerini içeren düzenlemeler de getirildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.