Zorlu ve Bereket karbon kahramanı!

Türkiye elektrik sektörünün Denizli kökenli iki büyük oyuncusu Zorlu Enerji ve Bereket Enerji, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı ilan edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KARA

Karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği ile mücadeleye destek olan 19 kuruluş Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendirildi. Ödüllerden üçü, Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Zorlu Enerji, Bereket Enerji ve GAMA Enerji’ye verildi.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) desteğiyle düzenlenen IV. İstanbul Karbon Zirvesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın gerçekleştirdiği toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İller Bankası, İzaydaş, belediyeler ve enerji şirketlerinin de aralarında bulunduğu özel sektör oyuncularının temsilcileri katıldı.

Etkinlik kapsamında karbon salımında “cimri” davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan kuruluşlar da Düşük Karbon Kahramanları olarak ödüllendirildi. Karbon emisyonunu azaltan 42 projenin aday olduğu yarışta, 19 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. 2017 Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın elinden aldı.

Düşük karbonlu sanayi hızlanmalı

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, düşük karbon kahramanı ödülleri hakkında DÜNYA’ya yaptığı değerlendirmede “İklim değişimine karşı mücadele etmemiz için güzelim dünyamız bizden görev bekliyor. Karbon cimrisi kuruluşlar iklim değişimine dirençli dünyamız için önemli” dedi. Türkiye’de sanayinin düşük karbon ekonomisinde daha hızlı ilerlemesi gerektiğinin altını çizen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yıl üçüncü kez verdiğimiz bu ödüller, sadece bugünü değil, yarınını da düşünen, sürdürülebilirlik yönetim stratejisi ile ilerleyen kar- Türkiye elektrik sektörünün Denizli kökenli iki büyük oyuncusu Zorlu Enerji ve Bereket Enerji, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı ilan edildi. bon cimrisi şirketlere veriliyor.”

Sürdürülebilir yaşam kültürü

Filiz Karaosmanoğlu, düşük karbon kahramanlarının enerji, kimya ve gıda sektörleriyle yerel yönetimlerden çıktığını ifade etti. Karbon Kahramanları’nın, başarılı teknik uygulamalarının yanı sıra karbon azaltımı konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla da öne çıktıklarını vurgulayan Karaosmanoğlu, “Bu kahramanlar SÜT-D’nin sürdürülebilirlik yaşam kültürü kazandırılması eylemine de katkı yaparak paydaş oldular. SÜT-D 2017 Düşük Karbon Kahramanları ile gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizlili elektrikçiler

SÜT-D tarafından ödül verilen şirketler arasında Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncuları da yer alıyor. Elektrik sektöründeki en büyük özel sektör oyuncularından Zorlu, Bereket ve Gama Enerji de ödül kazanan markalar arasında yer alıyor. Elektrik oyununun üretim, dağıtım ve satış ayaklarında iddialı oyunculardan Zorlu Enerji ve Bereket Enerji’nin Denizli çıkışlı olması da dikkat çekti.

Atık yönetimi başarısı STK’ya ödül getirdi

SÜT-D bu yıl bir sivil toplum örgütünü de kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı ilan etti. Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) atık yönetimi ve karbon azaltımı konusundaki öncülüğü ve üstlendiği sözcü rolü ile Düşük Karbon Kahramanı seçildi.