Biliyor musunuz?

"Bir İstanbul Karnavalı/Baklahorani" konserini ve Ayla Erduran'ın sohbetini; Rahmi M. Koç Müzesi'ndeki batığı; Çırağan Palace Kempinski'deki "zamansız check-in ve check-out"u; Hilton İstanbul Bosphorus'taki Mardin Mutfağı Günleri'ni biliyor musunuz?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

"Bir İstanbul Karnavalı / Baklahorani" başlıklı konseri …

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde kısa bir süre önce hayata geçirilen "İstanbul ve Müzik" Araştırma Programı (İMAP), 1941'e kadar devam eden ve şehrin sakini tüm grupların katılımıyla düzenlenen Baklahorani Karnavalı'nı bir konser ile yeniden canlandırıyor.

"Bir İstanbul Karnavalı / Baklahorani" başlıklı konser, amane ve dansları ile Midilli'den Solon Lekkas'ı, kemanı ve curası ile Atina'dan Kyriakos Gkouventas'ı, Selanik'ten lavtası ile Vasileios Kasouras'ı, santuru ile Evangelos Paschalidis'i ve sesiyle İstanbul'dan Stelyo Berber'i bir araya getiriyor. Pera Müzesi giriş katında yer alan Pera Café'de gerçekleşecek konser, 1 Mart Cumartesi günü saat 20.00'de başlıyor. Etkinlik ücretsiz, katılımcı sayısı sınırlı.

Ayla Erduran'ın İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'ndeki sohbetini…

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün müzik alanına farklı açılardan ışık tutmak amacıyla başlattığı "İstanbul ve Müzik" Araştırma Programı (İMAP) yeni bir söyleşi dizisi düzenliyor. "İstanbul'un Sesleri" başlığını taşıyan dizinin ilk konuğu olan keman virtüözü Ayla Erduran, sohbetin ardından kısa bir dinleti sunacak. Pera Müzesi Oditoryumu'ndaki dinletide sanatçıya, Cihat Aşkın ve Eren Aydoğan eşlik edecek. Etkinlik, 26 Şubat Salı günü saat 18.00'da başlayacak.

Rahmi M. Koç Müzesi'ndeki yeni batığı …

Denizciliğin gelişimini gemi modelleri, gerçek boyutta tekne ve yatlar, deniz makineleri figürler ve denizcilik malzemeleriyle ziyaretçileriyle buluşturan Rahmi M. Koç Müzesi, koleksiyonuna yeni bir obje daha ekledi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon Projesi kapsamında Theodosius Limanı'nda yükü ile birlikte keşfedilen Yenikapı 12, RMK Marine tersanesindeki rekonstrüksiyon çalışmaları sonucu müzede yerini aldı. İstanbul Üniversitesi adına Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon Projesi kapsamında Yenikapı Batıkları Kazısı ve Konservasyon Projesi'nin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ve Dr. Işıl Özsait Kocabaş başkanlığındaki ekip tarafından ortaya çıkarılan Yenikapı 12, içinde bulunan bir sikkeye göre MS 9. yüzyıla tarihlenen ve kıyı denizciliği yapan küçük bir ticaret teknesi. 7 metre uzunluk ve 2.3 metre genişlikteki karinaya sahip olan Yenikapı 12, döneminin karakteristiği olan iki omuzluk dümenle kontrol ediliyor. Batık içinde bulunan kiraz ve şeftali meyvelerinin çekirdekleri, kentin kuruluşunun yıldönümü olan ‘Mayıs Festivali'ne yiyecek içecek getirdiğini işaret ediyor. Aynı zamanda bu aylar Marmara Denizi'nde patlak veren ani lodos fırtınaların mevsimi olduğundan teknenin rıhtımdan ayrıldıktan hemen sonra ya da mendireklerden çıkmadan liman içinde biraz ilerlediğinde güneyden gelen böyle bir fırtına sebebiyle battığı ve kalkan kumun geri çökelmesi sırasında batan teknenin üstünün örtüldüğü düşünülüyor.

Çırağan Palace Kempinski'deki "zamansız check-in ve check-out"u…

Çırağan Palace Kempinski, Türkiye'de ve Avrupa'daki Kempinski Otelleri içinde bir ilke daha imza atarak, misafirlerinin istedikleri zaman odalarına giriş ve odalarından çıkış yapabilmelerini sağlayacak "Zamansız Check-in ve Check-out" hizmetini başlattı. Bu ayrıcalıklı serviste misafirler, ek bir ücret ödemeyecekler. Özellikle gece seyahat eden, uzun mesafelerden sabah saatlerinde otele erken giriş yapmak durumunda olan konukların dinlenmeleri için imkân yaratan Çırağan Palace Kempinski İstanbul'daki bu yeni uygulamada misafirlere günün hangi saatinde olursa olsun oda garantisi sunulacak.

Hilton İstanbul Bosphorus'taki Mardin Mutfağı Günleri'ni…

Hilton İstanbul Bosphorus'un mekânlarından Lalezar, kadınları desteklemek ve yerel mutfakları tanıtmak amacıyla başlattığı Yerel Mutfak Global Lezzet projesi kapsamında bu kez rotasını Türkiye'nin güney doğusuna çeviriyor ve Mardin'in yöresel yemeklerini İstanbullularla buluşturmaya hazırlanıyor. 7-8-9 Mart tarihlerinde otelin mutfağını teslim alacak olan ‘S.S. GAP Sosyal Ekonomik İşletme Kooperatifi'ne bağlı GAP Medrese Gül ÇATOM kadınları, Mardin'in yöresel lezzetlerinden oluşan özel bir menüyü Lalezar Meyhane'sinin misafirleri ile buluşturacak. Mardinli 5 kadın aşçının hazırlayacağı lezzetli menü içerisinde; mütebbel, tebbüle salatası, zeytinyağlı kenger kavurması, kibbeneye, falafel gibi Mardin mutfağında önemli yeri olan mezelerin yanı sıra kurutulmuş patlıcan dolması, kitel raha, haşu, incasiyye, hintinyye gibi yöresel yemekler bulunacak. Mardin mutfağında başı çeken tatlılardan bir seçkinin de sunulacağı menüde kahiye, harire, hurma tatlısı ve reyhan şerbeti de yer alacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir