İstanbul'da doğdu, dünya markası oldu

Rebul Eczanesi, Osmanlı'dan günümüze kalan müesseselerden birisi. Fransız eczacı Jean Cesar Reboul'un laboratuvarında doğan lavanta kolonyası sayesinde tüm dünyaca tanınan eczane, 6 Ağustos'ta 121 yaşına bastı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

Lavanta kolonyası ile de tanınan Rebul Eczanesi, 121. yaşını kutluyor. Osmanlı'dan günümüze kalan müesseselerden biri olan Rebul Eczanesi'nin laboratuvarında doğan Rebul, bugün 62 ülkede satılan bir dünya markasına dönüşmüş durumda.

Fransız eczacı Jean Cesar Reboul, Osmanlı'nın son dönemlerinde geldiği İstanbul'a hayran kalıp mesleğini burada icra etmeye karar veriyor. İstiklal Caddesi'ndeki görkemli yapılardan biri olan Rumeli Han'da 6 Ağustos 1895 günü "Grande Pharmacie Parisienne" (Büyük Paris Eczanesi) adıyla ilk eczanesini açıyor. 

Bir süre sonra adı Reboul tabelası altında hizmet veren eczanenin kaderi Cumhuriyet'in ilk eczacılardan Kemal Müderrisoğlu'nun çalışmaya başlamasıyla değişiyor. Eczaneyi devralan Müderrisoğlu, özellikle İstanbul beyefendilerinin vazgeçilmez kokusu haline gelen lavanta kolonyası ile adını duyuruyor. 

İstanbul'dan 62 ülkeye

İstiklal Caddesi'nden yayılıp önce İstanbul'u, sonra tüm Türkiye'yi saran o koku bugün dünyanın 62 ülkesinde milyonlara ulaşan bir markaya dönüşmüş durumda. Müderrisoğlu ailesinin eczane laboratuvarında temelini attığı Rebul, kolonya, parfüm ve ev kokularının yanı sıra SPA, saç ve vücut bakım ürünlerinden oluşan geniş bir ürün gamına sahip. Rebul ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi Kerim Müderrisoğlu, Atelier Rebul ürünleri ve butik mağazalarıyla da tanınıyor. 

 

"Daha güçlü ilerliyoruz"

120 yıl boyunca aynı yerde hizmet veren Rebul Eczanesi, geçen yıl bulunduğu bina otele dönüştürülünce taşınmak zorunda kalıyor. Rebul Eczanesi, Bağdat Caddesi'ndeki yeni yerinde Kemal Müderrisoğlu'nun en küçük oğlu Mehmet Müderrisoğlu'nun yönetiminde hizmet vermeye devam ediyor. Rebul'un son 50 yıllına imzasını atan Mehmet Müderrioğlu, Rebul Eczanesi açıldığında henüz Henry Ford'un otomobili keşif etmediğini ve Marconi'nin telgrafı bulmadığını hatırlatıyor. Mehmet Müderrisoğlu, 62 ülkede milli bir marka olan Rebul'un ürünlerinin satıldığına vurgu yaparak, "Türkiye genelinde 15 kozmetik butiği olan, hızla büyüyen ve gelişen bir marka olarak sizlerin desteği ile daha hızlı ve güçlü ilerlemekteyiz" diyor.

Yüzde 21 indirim

Mehmet Müderrisoğlu, Rebul'un 121. yılı nedeniyle Atelier Rebul mağazalarında yüzde 21 indirim yapacaklarını kaydederek şunları söylüyor: 

"Bizi ziyaret edecek Rebul sevenlere küçük ikramlarımız olacak. İster Atelier Rebul mağazaları, ister Bağdat Caddesi'ndeki Rebul Eczanesi'ni, ister İstiklal Caddesi'ndeki Rebul 1895 Eczanesi'ni ziyaret ederek sevincimize ortak olmanızı bekliyoruz."