23 °C

Yarım asırdır milyonlarca hayata dokunuyorlar

Türkiye'nin ilk özel vakfı olarak 17 Ocak 1969'da kurulan Vehbi Koç Vakfı, bu yıl 50'nci yaşını kutluyor. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, yeni çağdaş sanat müzesini de müjdeledi.

Yarım asırdır milyonlarca hayata dokunuyorlar

Türkiye'nin ilk özel vakfı olarak 17 Ocak 1969'da kurulan "Vehbi Koç Vakfı", bu yıl 50'nci yaşını kutluyor. Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Vakfın kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada "Vehbi Koç, ‘Yeni Vakıflar Kanunu'nun çıkabilmesi için 1951'den itibaren tam 16 sene uğraştı. Sonuçta da başarıya ulaştı. Birçok iş insanı kendisini örnek alarak ‘Özel Vakıflar' kurdu. Bu sayede vakıflar yoluyla ülkemiz için önemli adımlar atılmış oldu. Bir bakıma Vehbi Bey, bu yasanın çıkması ile Türkiye'deki sivil toplumun kaderini değiştirdi. Vehbi Koç Vakfı, ‘Eğitim – Kültür ve Sağlık' alanlarında ülkemizin gelişimine ve toplumun kalkınmasına yönelik pek çok hizmette bulundu. Ülkemize fayda sağlama yolunda Vakfımızın 50 yılda gerçekleştirdiği yatırım harcamalarının toplamı 1 milyar 355 milyon dolara ulaştı. Vehbi Koç Vakfı, Türkiye'nin ilk ve en büyük özel vakfı olarak Avrupa ve Amerika vakıfları ile iş birlikleri geliştirdi. Övüneceğimiz ödüller aldı. Bu başarıya emeği geçen Koç Ailesi, Koç Topluluğu Şirketleri ve tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Vehbi Koç'un vasiyetini yerine getirebildiğimiz için mutlu ve huzurluyuz. 50'inci yılımızda yeni çağdaş sanat müzemizi ülkemize kazandıracak olmanın heyecanı içindeyiz" dedi.

Önemli bir rol model olduk

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım ise, "Yapan biri bulunur elbet" demeden "Üstümüze Vazife" yaklaşımıyla çalıştıklarını anlatırken, "Vehbi Koç Vakfı ülkemizde sivil toplumun ve hayırseverliğin gelişimine büyük katkılar sağlayan önemli bir rol model oldu. Taşın altına sadece elimizi değil, yüreğimizi de koyarak hareket ediyoruz. Yarım asrı geride bırakırken bu yıl ‘hayırseverlik' teması etrafında bir dizi faaliyet gerçekleştireceğiz. Vaktini, emeğini, uzmanlığını veya maddi kaynaklarını kamusal fayda yaratmak için seferber eden herkes hayırseverdir. Biz kendi hikâyemizi anlatırken herkesin üstüne vazife edinerek fark yaratabileceği bir alan olduğunu göstermeye çalışacağız. 50'nci yılımız vesilesi ile bugüne kadar Vehbi Koç Vakfı'na emeği geçen kişi ve kurumlar ile Vakıf faaliyetlerimizi bir araya getirdiğimiz bir ansiklopedi de hazırladık. 20 Ocak itibariyle web sitemiz vkv.org.tr üzerinden herkesin erişimine açık olacak. Bu ansiklopedinin, sivil toplum dünyası ve kamuoyu için geniş kapsamlı bir kaynak olacağını umuyoruz" şeklinde konuştu

Vehbi Koç Vakfı'na bağlı kurum ve kuruluşlar

Eğitim
Koç Okulu (Lise 1988, ana sınıfı, ilkokul ve ortaokuldan oluşan ilköğretim okulu, İstanbul, 1998)
Koç Üniversitesi (İstanbul, 1993)
Koç İlköğretim Okulları (17 Okul Projesi, Muhtelif İller, 1998-2008)

Sağlık:
SANERC (Semahat Arsel Hemşirelik, Eğitim ve Araştırma Merkezi, İstanbul, 1992)
Amerikan Hastanesi (İstanbul, 1995)
MedAmerikan Tıp Merkezi (İstanbul, 1997)
Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu (İstanbul, 1999; 2016'dan itibaren Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi)
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi (İstanbul, 2010)
Koç Üniversitesi Hastanesi (İstanbul, 2014)

Kültür:
Sadberk Hanım Müzesi (İstanbul, 1980)
VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1994)
AKMED (Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü, Antalya, 1996)
Kaleiçi Müzesi (Antalya, 2000)
ANAMED (Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, İstanbul, 2005),
TANAS (Sanat Galerisi, Berlin, 2008-2013),
Arter (Sanat İçin Alan, İstanbul, 2010)
Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi (2010)

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap