8 °C

'Fed'in istihdam piyasasından haberi yokmuş'

Pantheon Macroeconomics şef ekonomisti Ian Shepherdson "Yellen’ın konuşması Fed’in istihdam piyasası hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu ortaya çıkaran bir konuşmadır" dedi

'Fed'in istihdam piyasasından haberi yokmuş'

İSTANBUL - Janet Yellen’ın Jackson Hole konuşması Pantheon Macroeconomics şef ekonomisti Ian Shepherdson’a göre Fed’in ABD istihdam piyasası hakkında ne kadar bilgisiz oldugunu gosterdi.

Birçok analist Yellen’ın konuşmasında devletin para politikalarına dair herhangi bir sürpriz görmezken Shepherdson, konuşmanın çok önemli bir noktayı açığa çıkardığını düşünüyor. Sheperdson “Yellen’ın konuşması Fed’in istihdam piyasası hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu ortaya çıkaran bir konuşmadır” diye konuştu. İyileşmeye yolundaki son beş yıldır tekrar eden konuların Fed’in piyasada hala yetersiz kullanılan işçilerin bulunduğunu belirlemesini sağlayamadığını belirten Shepherdson “İşgücüne katılımdaki düşüşün ne kadarının yapısal ne kadarının dönemsel olduğunu bile bilmiyorlar” diye konuştu. Enflasyon artmadan önce istihdam piyasasını sıkılaştırmak konusunda Fed yetkililerinin emin olmadıklarını söyleyen Shepherdson, herhangi bir politika değişikliğine ekonominin nasıl tepki göstereceğini bilmediklerini, bu yüzden bu belirsizlikler içinde - Fed’in her zaman hassas olduğu ücret artışı gerçekleşse bile - hiçbir şey yapmadan bekleyeceklerini söyledi. 

Yellen, istihdam piyasasının sağlığına ilişkin değerlendirmenin, resesyon sonrası zirvesi olan yüzde 10’dan yüzde 6.2’ye düşen manşet işsizlik oranı verisinin ötesindeki göstergeleri baz alması gerektiğini kaydederek, savını daha da genişletti. Yellen, işgücü katılım oranı ve tam zamanlı iş bulamamasından dolayı yarı zamanlı istihdam edilenlerin sayısı gibi 19 veriyi içeren, Fed’in İstihdam Piyasası Koşulları Endeksi’ni işaret etti. Eski Fed Başkan Yardımcısı Alan Blinder, “Yellen’ın mesajı, ABD istihdam piyasasının, bizim söylediğimiz gibi, ne kadar zayıf olduğuna ilişkin tartışmalar için potansiyel olduğu şeklindeydi” dedi ve tüm işaretlere bakılınca önemli bir miktarın kaldığıni söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.