25 °C

'Yunanistan krizine hazırlıklıyız'

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, İngiltere'nin Yunanistan'daki gelişmelerin doğrudan etkilerinden yalıtılmış durumda olduğunu belirterek, İngiltere'de finansal istikrarın devamı için gereken kararları alacaklarını söyledi

'Yunanistan krizine hazırlıklıyız'

İngiltere Merkez Bankası'nın Finansal İstikrar Raporu'nda, Yunanistan'daki sermaye kontrolünün ardından ülkenin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borç ödemesini gerçekleştirememesinin piyasalara olan etkisi değerlendirildi. 

BoE raporunda, "Mevcut durum halen değişken. Bankamız gelişmeleri izlemeye ve Yunanistan'daki krizin derinleşmesinin finans piyasalarındaki riskin yeniden değerlendirmesine neden olabilecek bir duruma karşı hazırlıklı olmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı. 

Raporun sunumunda konuşan BoE Başkanı Carney, Yunanistan'daki gelişmelerin dengeyi zorladığını ve bu ülkedeki görünümü kötüleştirdiğini belirterek, "İngiltere, Yunanistan'daki gelişmelerin doğrudan etkilerinden görece yalıtılmış durumda. Yunan bankalarının İngiltere'deki varlığı ekonominin büyüklüğü ile kıyaslanırsa oldukça küçük. Öte yandan Avro Bölgesi üzerindeki finansal ekonomik etkisi dikkate değer" dedi. 

Carney, Yunanistan'daki gelişmelerin çok yakından izlendiğini anlatarak, şunları kaydetti:  

"Bankamız, Hazine Bakanlığı, Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) ve Avrupalı ortaklarımızla birlikte acil durum planlarını uygulamak üzerine yakın şekilde çalıştı. İngiliz otoriteleri gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek ve İngiltere'de finansal istikrarın korunması için gereken her kararı alacaktır." 
  Muhabir: Gökhan Kurtaran
Yayınlayan: Harun Bahçivan 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap