4 °C

44 milyar dolarlık dev anlaşma

Rakibi Broadcom’un satın alma hamlesini iki defa reddeden ABD’li çip üreticisi Qualcomm, Hollandalı çip üreticisi NXP’yi satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmada uzlaşma sağladı.

44 milyar dolarlık dev anlaşma

ABD’li çip üreticisi Qualcomm yatırımcı baskısına boyun eğerek, Hollandalı çip üreticisi NXP’ye sunduğu teklifini yükseltti ve 44 milyar dolara satın almak için anlaştı.

Financial Times’da yer alan habere göre, Qualcomm’un bu hamlesi sektör uzmanlarınca Singapur merkezli Broadcom’un şirketi satın almak için yaptığı 46 milyar dolarlık teklife karşı bir savunma olarak değerlendiriliyor. Anlaşma, aylardır ABD’li rakibini satın almak için görüşmeler sürdüren Broadcom’un planlarını da karmaşıklaştırıyor.

Qualcomm, aralarında Elliot Management hedge fonunun da olduğu hissedarların aylar süren baskısının ardından, NXP’ye Ekim 2016’da yaptığı teklifini hisse başına yüzde 16’lık bir artışla 110 dolardan 127.5 dolara yükseltti. Öte yandan Qualcomm’un şirketin yüzde 70’ini satın alacağı belirtildi. Yatırımcıların karar vermesi için son tarih ise 5 Mart olarak belirlendi.

Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf anlaşmanın tamamlanması için çok çaba sarfettiklerini belirterek geriye tek bir onayın kaldığını söyledi.

Qualcomm, Broadcom'u bir kez daha reddettiQualcomm, Broadcom'u bir kez daha reddetti

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.