10 °C

ABD Dışişleri Bakanlığından Suriye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü sahaya inerek bilgi toplayacak. Sadece ne kullandığına değil, kim tarafından kullandığını da bilmeye ihtiyacımız var." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığından Suriye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde kimyasal silah kullanıldığının "çok açık" olduğunu söyledi.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, basın toplantısında Suriye'de yaşanan gelişmeler hakkında soruları cevapladı.

ABD'nin Suriye'de rejime karşı bir askeri operasyon gerçekleştirmesi durumunda, önce Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) raporunu bekleyip beklemeyeceği yönünde bir soru üzerine Nauert, "Bizim istihbaratımız var, OPCW'nin ise bilgisi." ifadesini kullanarak, "(Duma'da) Kimyasalın kullanıldığı çok açık." dedi.

Sözcü Nauert şunları kaydetti:

"OPCW sahaya inerek bilgi toplayacak. Bu önemli ve yaptıkları iş en üst seviyede, biz onlara güveniyoruz. ABD hükümetinin ise konuyu inceleyecek kendi mekanizmaları var. Bunlar istihbaratla ilgili konular. Biz müttefiklerimizle, partnerlerimizle bilgi alışverişi içerisindeyiz. OPCW'yu tanıyoruz. Sadece ne kullandığına değil, kim tarafından kullandığını da bilmeye ihtiyacımız var." 

ABD ve Rusya'nın Suriye tasarıları veto edildiABD ve Rusya'nın Suriye tasarıları veto edildi

Çin'den Suriye açıklaması: Peşin bir hükme varılmamalıÇin'den Suriye açıklaması: Peşin bir hükme varılmamalı

Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Duma'ya heyet gönderecekKimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Duma'ya heyet gönderecek

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.