12 °C

"ABD Kerkük'te komutanlık kuruyor" iddiası

ABD'nin, Irak'ın Kerkük kentinde, Kürtlerin de yer alacağı bir ortak operasyonlar komutanlığı kuracağı iddia edildi.

ABD Kerkük'te komutanlık kuruyor iddiası

Irak'ın Kerkük kentinde, ABD'nin öncülüğünde Kürtlerin de yer alacağı bir ortak operasyonlar komutanlığı kurulacağı iddia edildi.

Irak meclisindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük milletvekili Mahmud Osman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte Kürt güçlerin de yer alacağı ABD'nin öncülüğünde ortak operasyonlar komutanlığının kurulacağını ileri sürdü.

Ortak operasyonlar komutanlığının kurulması için ilk adımın atıldığını söyleyen Osman, ABD'li güçlerin Kerkük'ün güneyinde yer alan K1 Askeri Üssü'nde konuşlanmaya başladığını iddia etti.

Osman, Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak güçlerin 16 Ekim'de Kerkük'te kontrolü sağlamasından sonra kentteki güç dağılımı ve güvenliğin temin edilmesinde aksaklıkların ortaya çıktığını savundu. Milletvekili Osman, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı mahallelere de kimliği belirsiz kişilerce zaman zaman baskınların gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Iraklı ortak güçler, 16 Ekim'de Peşmerge'nin çatışmasız bir şekilde çekilmesinden sonra Kerkük vilayetinde kontrolü sağlamıştı.

Kerkük'te yabancı güç bulundurulmayacakKerkük'te yabancı güç bulundurulmayacak

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.