ABD'nin vergi kararı, İngiliz çelik sektörüne darbe vurabilir

ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirme kararı, İngiltere'de çelik sektörünün geleceğini belirleyebilecek kadar önemli bir gelişme olarak görülüyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulama kararının ardından geçen yıl ABD’ye 350 bin tonun üzerinde çelik ihraç eden İngiltere’de, sektörün geleceğine ilişkin endişeler giderek artıyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı almasının ana nedenlerinden biri "gelişen ekonomiler ve ABD ile serbest ticaret anlaşmaları imzalayarak ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da güçlendirebilecek esnekliğe kavuşmak" olarak belirlenirken, AB referandumunun yapıldığı Haziran 2016'dan bu yana yaşanan gelişmeler küresel ekonomide kartların yeniden karılmasına neden oluyor.

ABD yönetiminin, ticaretteki korumacı politikalar çerçevesinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesinin şimdiden misillemelere yol açabileceği ve bunun küresel bir ticaret savaşına neden olabileceği dile getirilmeye başlandı.
ABD ile en kısa zamanda serbest ticaret anlaşması imzalamak isteyen İngiltere’nin ise elinde misilleme yapmak gibi bir kozu şimdilik bulunmuyor. İngiltere tarafından gelebilecek herhangi bir misilleme, İngiltere ve ABD arasındaki olası serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin süresiz şekilde rafa kaldırılmasına neden olabilir.

ABD’nin kararının ardından İngiltere’nin Ticaret Bakanı Liam Fox, meseleyi tüm boyutları ile yerinde değerlendirebilmek için bu hafta başında Washington’a resmi bir ziyarette bulundu. Ziyareti öncesi İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan Fox, "Birleşik Krallık'ın bu belirli koşullar içerisinde nasıl azami şekilde muaf tutulmasını sağlayabileceğimize bakacağız. ABD’de çelik üretimine ilişkin endişeleri anlıyoruz. Fakat biz konunun çok yanlı olarak ele alınmasının farklı yolları olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İngiltere’nin ABD’ye çelik ihracatı büyük oranda azalabilir"

İngiliz çelik sektörünü temsil eden en büyük çatı kuruluş Steel UK de, ABD Başkanı Trump’ın ek vergi kararının ardından durumun ciddiyetini ortaya koyan ortak bir bildiri yayımladı.
İngiltere’nin, ABD’ye geçen yıl toplam ihracatın yüzde 7’sini oluşturan 350 bin tonluk çelik ihracatı gerçekleştirdiği belirtilen bildiride, ABD’nin vergi artışı kararının İngiltere’nin ABD’ye olan çelik ihracatını büyük oranda azaltabileceği vurgulandı.

Bildiride, "İngiltere’nin çelik sektörü, ciddi kriz yıllarının ardından kırılgan bir toparlanmanın ortasında. Bu durumun görmezden gelinmesini etkileri yıkıcı olur" uyarısında bulunuldu.
UK Steel Direktörü Gareth Stace, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "İngiliz çelik üreticileri için yüzde 25 vergi uygulaması, İngiltere’deki çelik üreticilerine ağır darbe vuracak. ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin tam olarak kendi iç pazarından neyi ne kadar sağlayabileceğini doğru olarak hesapladığını sanmıyorum. Bu yüzden bu adım, ABD’nin çelik sektörünün imalat maliyetlerini yaklaşık yüzde 25 artıracağı için aslında kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

AB, geçen yıl ABD’ye toplam değeri 5,6 milyar euro olan yaklaşık 4,9 milyon ton çelik sattı. İngiltere, AB’den ayrılma kararı almış olsa da üyeliğin avantajlarını en azından çelik sektörü özelinde sonuna kadar kullanmak istiyor.

İngiltere’de, çelik sektörü yaklaşık 1,6 milyar sterlin seviyesindeki üretim hacmiyle 32 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yaklaşık 8 milyon ton çelik üretimi olan İngiltere, AB’nin Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra 5'inci en büyük üreticisi konumunda bulunuyor. ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulama kararı, İngiltere’de çelik sektörünün geleceğini belirleyebilecek kadar önemli bir gelişme...

Çelik sektörünün 2015 yılında neredeyse çökme eşiğine geldiği İngiltere'de hükümet de, sektör temsilcileri de konunun öneminin farkında. Son yıllarda çelik fiyatlarındaki düşüş ve İngiltere’de üretim maliyetlerinin görece yüksek seyretmesi, ülkede çelik endüstrisi rekabet gücünün büyük oranda azalmasına neden oldu. Ülkenin çelik sektöründeki kriz, Eylül 2015 ila Mart 2017 döneminde sektörün iş gücünün 3'te birini oluşturan 7 bin kişinin işini kaybetmesine neden olmuştu.

Fed'den çelik vergisi uyarısıFed'den çelik vergisi uyarısı

 

Bu konularda ilginizi çekebilir