25 °C

Almanya Yunanistan'a adaları satmayı önerdi

Almanya, Yunanistan'a borçlarını ödeyebilmesi için 3 bin 54 adasından bazılarını satmasını önerdi

Almanya Yunanistan'a adaları satmayı önerdi

BERLİN - Almanya'da iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile koalisyon ortağı Hür Demokrat Partinin (FDP) bazı üyeleri, Yunanistan'a borçlarını ödeyebilmesi için adalarını satmasını önerdi.

"Yunanlılar, adalarınızı satın" başlığıyla Alman Bild gazetesinde yayımlanan habere göre, FDP milletvekili ve partisinin maliye uzmanı Frank Schaeffler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'a yardım vaadinde bulunarak hukuka aykırı hareket etmemesi gerektiğini ifade ederek, "Yunan devleti, firmalara yoğun şekilde iştirak etmekten kaçınmalı ve arsaları, örneğin kimsenin yaşamadığı adaları satmalı" dedi.

CDU Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu üyesi Josef Schlarmann da, "İflasın eşiğine gelen bir kişi, hissedarları için sahip olduğu her şeyi paraya çevirmeli. Yunanistan, bunlara, şirketlere ve kimsenin oturmadığı adalara sahip. Bunlar borçların karşılanması için kullanılabilir" diye konuştu.

CDU'nun 'Genç Grup' adlı gençlik kolunun başkanı olan Marco Wanderwitz de, Yunanistan'a duyulan güvenin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Bu durumda Almanya ve diğer AB ülkeleri de Yunanistan'a para verecekse, bunun için özellikle genç kuşak açısından, acil durumda satılabilecek güvencelere ihtiyaç duyulmakta. Burada bazı Yunan adaları da söz konusu olabilir" ifadesini kullandı.

Gazetenin haberinde, Yunanistan'ın 3 bin 54 adaya sahip olduğuna ve bunlardan sadece 87'sinde insanların yaşadığına işaret edilerek, adaların satışı konusunda Almanya'da bir pazarın da mevcut olduğunu, Hamburg kentindeki 'Vladi Private Islands' adlı emlak şirketinin bir ada için 45 milyon euro teklif ettiği belirtildi.

Papandreu: Almanlardan bir cent bile istemiyoruz

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ise, ülkesinin Almanya'dan mali yardım değil, siyasi destek istediğini söyledi.

Papandreu, yarın Almanya'ya yapacağı ziyaret öncesinde Atina'da Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, spekülatörlerin daha sıkı şekilde kontrol edilmesi çağrısında bulunarak, "Şuna açıklık getirmeme izin verin. Yunanistan Almanlardan bir cent bile istemiyor" dedi.

Finans piyasalarındaki yoğun spekülasyonların Avrupa projesini tehdit ettiğini, bunun son kurbanının da Yunanistan olduğunu belirten Papandreu, "Yunanlı emeklilerden ve memurlardan büyük kesintilere katlanmaları istenilirken spekülatörler, her gün Yunanistan'ın sırtından milyarlar kazanıyor" diye konuştu.

Almanya'nın yapabileceği yardımlarla ilgili olarak da "Siyasi destek istiyoruz mali yardım değil" diye konuşan Papandreu, Yunanistan'ın uygun faizler ile para alabilmesi gerektiğini, aksi takdirde ülkede uygulanan sıkı tasarruf önlemlerinin zora gireceğini, mevcut şartlar altında Yunanistan'ın ödediği faizlerin Almanya'da ya da diğer AB ülkelerinde olduğunun 2 katı olduğunu söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap