6 °C

Batı Şeria'da 112 konut yapımına daha onay

Barak, aşırı dinci Yahudilerin yaşadığı Beytar İllit'de yapımı öngörülen konutlardan 112'sine daha onay verdi

Batı Şeria'da 112 konut yapımına daha onay
TEL AVİV - İsrail ile Filistinliler arasında ABD'nin arabuluculuğunda dolaylı barış görüşmelerine başlanmasının planlandığı bir dönemde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Batı Şeria'daki bir Yahudi yerleşim biriminde 112 konutun daha yapımına onay verdi.
İsrail'deki "Şimdi Barış" adlı insan hakları örgütü, kararı kınadı. Örgütün Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer, "Hükümetin iki devletli çözümü uzaklaşktırdığını anlaması gerekir" açıklamasını yaptı.
Ordu radyosu, Barak'ın aşırı dinci Yahudilerin yaşadığı Beytar İllit'de yapımı öngörülen konutlardan 112'sine daha onay verdiğini duyurdu.
Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, "(Ehud) Olmert hükümeti döneminde onaylanan bir plan söz konsudur. Projenin ilk aşaması, yerleşimlerde inşaat yasağı başlamadan başlatılmıştır. Bölgede güvenlik ve alt yapı sorunları bulunması bakımından inşaatın devamı onaylanmıştır" ifadelerine yer verdi.
İsrail hükümeti, geçen yıl Kasım ayı sonunda Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaatların 10 ay süreyle durdurulması kararı almış, buna rağmen yeni bazı inşaatlara onay verilmiş, bazı yerleşimlerde ise inşaatların durdurulması kararına uyan olmamıştı.
Barak'ın yeni inşaatlara onayı ABD'nin önerileri doğrultusunda, geçen hafta Arap Birliği dışişleri bakanlarının İsrail ile Filistinliler arasında barış görüşmelerine dolaylı bir şekilde başlatılması kararı ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün de buna destek vermesinin ardından geldi.
ABD yönetiminin Orta Doğu Temsilcisi George Mitchell, aynı amaçla bölgede bulunuyor. ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden de hem İsrail'e, hem de Filistin topraklarına ziyarette bulunacak. Biden, öğleden sonra İsrail'de olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap