11 °C

BMGK'da 'Cemal Kaşıkçı' tartışması

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ve Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah al-Mouallimi arasındaki Kaşıkçı tartışmasına sahne oldu.

BMGK'da 'Cemal Kaşıkçı' tartışması

Suriye ve Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcileri arasında, kendisinden 2 Ekim'den beri haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı tartışması yaşandı. 

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ve Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah al-Mouallimi arasındaki Kaşıkçı atışmasına sahne oldu. 

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye oturumunda Suudi Arabistan'ın Suriye'ye yönelik eleştirilerine cevap veren Caferi, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasından da Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

Suudi Arabistan'ı başka bir ülkenin başbakanını alıkoymak, kendi ülkesindeki bir iş adamını alıkoyarak fidye ödetmekle suçlayan Caferi, Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı'yı da konsolosluğunda tuttuğunu ve kimsenin ona ne olduğunu bilmediğini belirtti. 

Suudi Temsilci al-Mouallimi ise Caferi'ye cevap vermek için söz aldığında Caferi salondan ayrıldı. Al-Mouallimi, Suriye'de binlerce gazetecinin hapishanelerde kaybolduğunu savundu. 

Trump: Suudi Arabistan'a ihtiyacımız varTrump: Suudi Arabistan'a ihtiyacımız var

ABD'de Suudi Arabistan için yaptırım tasarısıABD'de Suudi Arabistan için yaptırım tasarısı

CNN: Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldıCNN: Kaşıkçı öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.