8 °C

BMGK'dan Suriye için 'acil' toplantı

BMGK'nın, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısı için bugün acil toplanacağı duyuruldu.

BMGK'dan Suriye için 'acil' toplantı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de Doğu Guta kentine bağlı Duma ilçesinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısı için bugün (9 Nisan Pazartesi) acil toplanacak. 

ABD'nin BM Daimi Temsilciğinden yapılan yazılı açıklamada, Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebi üzerine yarın toplanma kararı alındı. 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, kimyasal silah kullanımın sivilleri öldürmek için çok sık kullanılır hale geldiğine dikkati çekerek, ''BM Güvenlik Konseyi bir araya gelerek ilk müdahale ve bağımsız bir soruşturma için erişim talep etmek ve bu vahşeti yapanları sorumlu tutmak zorunda.'' ifadesini kullandı.  

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da kimyasal saldırı iddiasının ardından Doğu Guta'daki durumun görüşülmesi için BM Güvenlik Konseyi'nden acil toplanmasını talep etmişti.

Suriye'den 'kimyasal silah saldırısı' iddialarıyla ilgili açıklamaSuriye'den 'kimyasal silah saldırısı' iddialarıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Batı'ya Suriye tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Batı'ya Suriye tepkisi

Kimyasal saldırı yapıldığı iddia edilen bölgede anlaşma sağlandıKimyasal saldırı yapıldığı iddia edilen bölgede anlaşma sağlandı

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.