Danimarka'dan flaş Esad teklifi

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Suriye'deki sorunun çözümü için Suriye rejimiyle görüşülmesi gerektiğini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Suriye'deki sorunun çözümü ile ilgili yaptığı değerlendirmede, ülkedeki savaşın sona erdirilmesi ve barışın tesisi için geçici hükümetin kurulması zorunluluğuna işaret etti. Danimarkalı bakan, bunun için de Beşşar Esad rejimiyle müzakere masasına oturulması gerektiğini dile getirdi.

Geçici hükümette Esad'a yer olmadığını, ancak Esad yanlıları dahil Suriye'deki tüm etnik grupların bu hükümette temsil edilmesi gerektiğini ifade eden Lidegaard, "Birleşmiş Milletler Esad ile pazarlık halinde ve ben buna destek veriyorum çünkü çok yoğun bir mülteci akını var ve bunu durdurmamız, ülkedeki korkunç trajediye de son vermemiz gerekiyor" dedi.

Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi için taraflar Şubat 2014'te Cenevre'de BM'nin arabuluculuğunda müzakere masasına oturmuş ancak uzlaşma sağlanamamıştı. Dönemin BM Suriye özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Cenevre-2 olarak adlandırılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını özür dileyerek duyurmuştu.

Son olarak Rusya, 26-29 Ocak'ta tarafları Moskova'da bir araya getirmek için girişimde bulunmuş ancak Suriye muhalefetinin önde gelen isimleri toplantıya katılmayacaklarını açıklamıştı.

Etiketler