12 °C

Esad güçleri ağır silahlarla saldırdı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'e bağlı güçlerin, çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 16'sı çocuk, biri kadın, 94 kişinin öldüğü bildirildi

Esad güçleri ağır silahlarla saldırdı

İSTANBUL- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçlerin, çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 16'sı çocuk, biri kadın, 94 kişinin öldüğü bildirildi.
 
Suriye İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetimindeki bölgelere roket, havan topu ve savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırılarda Halep'te 32, başkent Şam'ın banliyölerinde 30, Dera'da 17, Humus'ta 7, Deyru'z Zor'da 4, İdlib ve Hama'da 2'şer olmak üzere 94 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.
 
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Nusra ile muhalif İslami Cephe'nin, Halep'teki El-Kindi Hastanesine düzenlediği operasyonlarda çok sayıda rejim askerinin etkisiz hale getirildiği ve aralarında bir yarbayın da bulunduğu 14 askerin esir alındığı belirtildi.
 
Açıklamada ayrıca, Esad güçlerinin başkent Şam'ın Berze, Duma, Yermuk, Doğu Guta, Cobar ve Kabun banliyölerine ağır silahlarla saldırması sonucu çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığı, hasar gördüğü ve bazı evlerde yangın çıktığı aktarıldı.
 
Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan haberde ise güvenlik güçlerinin, ülke genelinde düzenlediği geniş çaplı operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiği, silahlarına el koyduğu ve araçlarını imha ettiği kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.