16 °C

Fed büyüme tahminini aşağı çekti

FED yetkilileri yaptıkları faiz toplantısında, ABD ekonomisinin kötüye gitmesi halinde ek tedbirler düşünmeye hazırlıklı olma gereğini hissettiklerini belirtti.

Fed büyüme tahminini aşağı çekti

WASHINGTON- ABD Merkez Bankası (Fed), 2010 yılı ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek, 3,2-3,7 aralığından yüzde 3,0-3,5 seviyesine çekti.

Fed'in son yeniden gözden geçirmesiyle ülkenin ekonomik görünümü bir yıldan uzun bir süredir ilk kez düşürülmüş oldu. Aşağı yönlü revizyonda, istihdam piyasasındaki zayıflığın büyümeyi sınırlamaya devam etmesinin etkili olduğu belirtildi.

Fed, 22-23 Haziran tarihlerinde yapılan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları ile birlikte ekonomik büyüme için yeni projeksiyonlarını açıkladı.

Bu yılın işsizlik oranı için daha önce açıkladıkları yüzde 9,1-9,5 tahminini yüzde 9,2-9,5 olarak revize eden Fed, bu oranın 2011 yılı sonunda yüzde 8,3-8,7, 2012 yılı sonunda ise yüzde 7,1-7,5 seviyesinde beklendiğini bildirdi.

2010 yılı için büyüme beklentilerini ise yüzde 3,2-3,7 aralığından yüzde 3,0-3,5 seviyesine indirdi.

Fed, 2011 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 3,4-4,5 seviyesinden yüzde 3,5-4,2 olarak değiştirdi. 2012 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3,5-4,5 olarak korudu.

ABD Merkez Bankası, 22-23 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda 0-0,25 olarak uyguladığı rekor düzeydeki düşük faiz hadlerinde bir değişikliğe gitmemişti.

Fed yöneticileri karamsar

Fedyetkililerinin,  ekonomide bir miktar zayıfladığı gözlenen görünümün, belirgin biçimde daha kötüye gitmesi durumunda destek amaçlı ek tedbirler düşünmeye hazırlıklı olma gereğini hissettikleri belirtildi.

Fed'in dün açıkladığı  22-23 hazirandaki faiz toplantısına ait tutanaklarında, "Finansal koşullardaki değişimin sonucu olarak, katılımcıların çoğu ekonomik büyüme görünümlerini hafif aşağı çekmiş bulunuyorlar. Görünümün daha da kötüleşmesi halinde Komite'nin daha fazla destek politikasının uygun olabileceğini dikkate alması gerekebilir" denildi. 2010 büyüme beklentisini % 3,2 - 3,7 aralığından, % 3 - 3,5 aralığına çeken Fed, özellikle perakende ve istihdamdan gelen verileri kaygı verici buluyor. Tutanaklarda Fed'in, gerekli görülmesi halinde atılabilecek adımlardan neyi kastettiği konusunda ayrıntı yer almadı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.