4 °C

Fed tahvil alımını 25 milyar dolara indirdi

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık tahvil alımını beklendiği gibi 10 milyar dolar daha azaltarak 25 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarının ne zaman artırılmaya başlanacağı konusunda yeni bir karar alınmadı

Fed tahvil alımını 25 milyar dolara indirdi

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed), ekim ayında sonlandırmayı planladığı aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar daha azaltarak 25 milyar dolara düşürdü.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün başlayan ve bugün tamamlanan temmuz ayı toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, ekonomiyi desteklemek ve faiz oranlarını düşük tutmak amacıyla başlattığı aylık tahvil alımlarını öngörüldüğü üzere 10 milyar dolar daha düşürerek 25 milyar dolara çekti.

Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) ikinci çeyrekte artmasını ve iş gücü piyasasındaki olumlu gelişmeleri ümit verici olarak nitelendiren komite üyeleri, buna rağmen iş kaynaklarından tam olarak istifade edilmediğine dikkati çekti. Konut sektöründeki iyileşmenin hala yavaş düzeyde seyrettiği, tüketici harcamalarının sınırlı olarak arttığı ifadelerine yer verilen toplantı bildirisinde, mali politikaların büyümeyi sınırladığı vurgulandı. Bildiride, enflasyonun Fed'in uzun dönemli hedefi olan yüzde 2'ye biraz daha yaklaştığı ve bundan sonraki dönemde bu seviyenin altında seyretme olasılığının düştüğü belirtildi.

 Ekonominin hala desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan komite, faiz oranlarının varlık alımı bittikten uzun bir süre daha yükseltilmeyeceği ve yüzde 0-0,25 aralığında tutulmaya devam edileceği yönündeki kararı 1’e karşı 8 oy çoğunluğuyla aldı.

Karşı oy kullanan Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser'ın, faiz kararında kullanılan "uzun bir süre" kelimesinin açık bir ifade olmadığı ve ekonomide elde edilen kayda değer gelişmeyi yansıtmadığı gerekçesiyle red oyu kullandığı ifade edildi.

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi de "reel gelirler ve maaşlarda beklenen artışın ciddi olarak gecikmesi, Fed'in, faizleri 2015 yılının ortasından önce yükseltmesini önleyecek" değerlendirmesini yaptı.

"Fed çıkış stratejisini 17 eylülde açıklayabilir"

Fed Başkanı Janet Yellen ise herhangi yeni bir kararın alınmadığı temmuz ayı toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenlemedi. Toplantının ardından yayımlanan basın bildirisinde, Fed'in ekonomiye olan destekleyici müdahalesini sonlandırmaya karar verdiğinde, çıkış stratejisinin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefiyle uyumlu ve dengeli bir şekilde uygulanacağı dile getirildi.

Fed'in Atlanta Şubesi Başkanı Dennis Lockhart, Fed'in ekonomiyi normalleştirme stratejisinin 16-17 Eylül'de gerçekleşecek FOMC toplantısı sonrasında açıklanabileceğini söyledi.

Fed Başkanı Yellen'ın da eylüldeki bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemeyi planladığı biliniyor.

ABD borsaları, karışık seyretti

New York borsaları, yılın ikinci çeyreğine ait yüzde 4'lük ekonomik büyüme verisiyle güne yükselişle başlamalarına karşın, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından karışık bir seyir izledi.

Dow Jones Endeksi önceki kapanışa göre 31,75 puan (yüzde 0,19) değer kaybederek 16.880 puana geriledi. 

Standard & Poor's 500 Endeksi 0,12 puan (yüzde 0,01) yükselişle 1.970,07 puanda kapanırken, günün en iyi performansını Nasdaq Teknoloji Endeksi gösterdi. Nasdaq endeksi önceki kapanışa göre 20,20 puan (yüzde 0,45) değer kazanarak 4.462,90 puana ulaştı.

Öte yandan, ABD doları yüzde 4'lük ikinci çeyrek ekonomik büyüme verisinin ardından uluslararası piyasalarda diğer para birimlerine karşı değer kazandı. Avroya karşı yüzde 0,10 Sterline karşı yüzde 0,17 değer kazanan dolar, TL karşısında da 2.13 TL'ye kadar yükselerek uluslararası piyasalarda son 12 günün en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.