11 °C

Küresel piyasalarda gözler Fed'de

Piyasalarda gözü kulağı Çarşamba günkü Fed kararları ve AB-Yunanistan görüşmelerinde olacak.

Küresel piyasalarda gözler Fed'de

Küresel piyasalar yeni haftada ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına odaklanırken, yurtiçinde siyasi gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olmaya devam etmesi bekleniyor. 

ABD merkez bankası Fed'in bu hafta gerçekleştireceği toplantıda faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, piyasa oyuncuları yaklaşık 10 yıldır ilk defa faiz artışının ne zaman gerçekleşeceğine dair daha net sinyaller için Fed politika yapıcılarını izleyecek.

 

ABD'de geçen hafta genel olarak açıklanan makroekonomik veriler beklentilerden iyi gelirken, tahvil piyasasındaki oynaklık ve 10 yıllık faizlerin yaklaşık 9 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,49'a kadar çıkması pay piyasalarında tedirginliğe neden oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri cuma günü yüzde 2,39 seviyelerinde dengelenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,78, S&P 500 endeksi yüzde 0,70, Nasdaq endeksi yüzde 0,62 değer kaybetti. 

Analistler, bu hafta çarşamba günü kararları açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (Fed) toplantısının ve yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, tahvil piyasasında oynaklığın devam edebileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında, geçen hafta Yunanistan ile kreditörlerin anlaşmaya varamaması nedeniyle, bu hafta da konuyla ilgili açıklamaların gündemin en üst sırasında olması bekleniyor. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,20, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,90 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,41 değer kaybetti. Analistler, bu hafta başta enflasyon olmak üzere yoğun veri takviminin ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin İngiltere'nin "AAA" olan notunu korumasına karşın, görünümü "negatif"e çekmesinin ardından İngiltere Merkez Bankası (BoE) kararlarının takip edileceğini ifade ediyor.  

Asya tarafında Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) cuma günü kararlarını açıklayacağı toplantısı öncesinde haftanın ilk işlem gününde negatif bir seyir izliyor. Geçen hafta 125,70 seviyesinden 123,40'a kadar gerileye dolar/yen paritesi şu dakikalarda 123,5 seviyelerinde dengelenirken, kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,31, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,15 değer kaybetti. 

Yurtiçinde siyasi gelişmeler piyasaların yönü üzerinde en önemli belirleyici olmaya devam ederken, analistler, bu hafta başta Fed kararları olmak üzere yurtdışındaki yoğun haber ve veri gündeminin de takip edileceğini dile getiriyor. Cuma günü BIST 100 endeksi yüzde 0,39, haftalık bazda yüzde 1,72 değer kaybederek günü 80.533 puandan tamamladı. Analistler, bu hafta yurtiçinde siyasi gelişmelerin yanında Hazine'nin düzenleyeceği ihaleler ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinin izleneceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinin 79.700 seviyesinin destek, 81.600 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap