17 °C

Mistura'nın Suriye planı belli oldu

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Cenevre'de taraflara sunduğu plana göre, BMGK kararlarından farklı olarak, Suriye'de geçici yönetim, anayasa ve seçim süreçlerinin birlikte yürütülmesini hedefleniyor.

Mistura'nın Suriye planı belli oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın, İsviçre'nin Cenevre kentindeki Suriye konulu görüşmelerde taraflara sunduğu belgede, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararındaki siyasi geçiş sürecine farklı bir yaklaşım getirmek istediği görüldü.

Mistura'nın dün Beşşar Esed rejimi ile muhalefet heyetlerine sunduğu belgede, mezhepsel temellere dayanmayan geçiş yönetimi kurulması, yeni anayasa için takvimin ayarlanması ve BM denetiminde seçimlerin düzenlenmesi hususları yer alıyor.

BMGK kararında ise öncelikli olarak yönetimin kurulması, diğer meselelerin kurulacak geçici yönetim tarafından ele alınması öngörülüyordu.

Belgede, "Bu üç (yönetim, anayasa, seçim) konuyu paralel şekilde görüşeceğiz. Zaman içinde çalışma grupları kurulmasını önerebilirim. Bu üç konudan herhangi birinde ilerleme, memnuniyetle karşılanacaktır. Her şey üzerinde anlaşılana kadar, hiçbir konuda anlaşılmamış demektir." ifadelerine yer veriliyor.

Mistura'nın, doğrudan görüşmelere girmeye açık olduğunu da ifade ettiği belgede, tarafların talep etmesi halinde, ateşkes, terörle mücadele ve güven artırıcı önlemlerin de ele alınabileceği belirtildi.

'Obama yönetimi çok pasifti''Obama yönetimi çok pasifti'

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap