25 °C

Moody's'ten Yunanistan değerlendirmesi

Yunanistan'ın Eurodan çıkışı etkilerini masaya yatıran Moody's, Avrupa bankalarının Yunanistan'ın eurodan çıkmasını yönetme konusunda daha iyi durumda olduğunu belirtti.

Moody's'ten Yunanistan değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Yunanistan'ın Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'ni terk etmesi riskinin 2015 yılında arttığını, bununla birlikte Yunanistan'ın böyle bir adım atmasının temel senaryolarında yer almadığını bildirdi.

Moody's, Euro Bölgesi bankalarının genel olarak Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılması olasılığına karşı Euro Bölgesi krizinin teme yaptığı döneme göre daha hazır olduklarını değerlendirdiklerini belirtirken, çevre ülkelerdeki bankaların ise böyle bir gelişmeye karşı kırılgan olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

Moody's yayınladığı raporda, "Euro Bölgesi bankalarının finansal şartlarında sağlanan geniş tabanlı iyileşme ve bölgeden ekonomik ortamın istikrar kazanmasının biraraya gelmesi bankaları dış şoklara karşı daha dirençli hale getirdi" ifadelerine yer verdi.

Moodys'in Londra merkezli bankacılık ekibinin lideri Sean Marion yaptığı değerlendirmede, piyasa likiditesinde sıkışma veya bulaşıcılık riskinin de 3 yıl öncesine göre dana düşük olduğunu belirtti.