18 °C

Netanyahu'dan Kudüs Zirvesi sonrası ilk açıklama

ABD Başkanı Trump'ın tartışmalı Kudüs kararı sonrası İstanbul'da bugün düzenlenen İİT Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı'na ilişkin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu açıklamalarda bulundu. Netanyahu, Zirve'de yayınlanan deklarasyonun kendilerini etkilemediğini söyledi.

Netanyahu'dan Kudüs Zirvesi sonrası ilk açıklama

Kudüs'teki Başbakanlık Ofisi'nde açıklamalarda bulunan Netanyahu, Filistinlilerin gerçeği fark etmesi gerektiğini ve barış için çalışması gerektiğini söylerken aşırılıklardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

ABD'nin kararına karşı 'İstanbul' kararıABD'nin kararına karşı 'İstanbul' kararı

Sputnik'te yer alan habere göre, İİT Zirvesi'nde açıklanan deklarasyona ilişkin, "Bütün bu deklarasyonlar bizi etkilemez." diyen İsrail Başbakanı, "Kudüs'le ilgili bir diğer gerçeği de kabul etmek gerek: Bu kentin sadece İsrail'in başkenti olduğunu söylemiyoruz, aynı zamanda Kudüs'te tüm dinler için ibadet özgürlüğüne saygı gösterdiğimiz hususunda ve bunu tüm Ortadoğu'da yapan tek ülke olduğumuzda ısrar ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Birçok ülkenin büyükelçilikleri Kudüs'e taşınacak"

Nihai olarak 'hakikatin kazanacağını' savunan Netanyahu, birçok ülkenin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ve büyükelçiliklerini bu kente taşıyacaklarını söyledi.

"Kudüs'ün sahipsiz olmadığını tüm dünyaya gösterdik"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın 6 Aralık'ta Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımalarını açıklamasına karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimiyle bugün İstanbul'da toplanan İİT'nin bildirgesinde ABD yönetimi eleştirmiş ve Başkan Donald Trump'tan kararını geri alması talep edilmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap