26 °C

ABD'nin kararına karşı 'İstanbul' kararı

İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı'nda nihai bildiride, "Doğu Kudüs'ün, Filistin'in başkenti olduğunu ilan ediyoruz" denildi.

ABD'nin kararına karşı 'İstanbul' kararı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı'nda alınan tarihi karar açıklandı.

TBMM'den Kudüs bildirisiTBMM'den Kudüs bildirisi

Zirveden çıkan sonuç bildirisinde, Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi. Sonuç bildirisinde, uluslararası topluma Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanıma çağrısı da yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zirvedeki konuşmasında dile getirdiği 'Tüm dünyayı Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırma' önerisi, sonuç bildirisine de yansıdı.

İslam ülkeleri, bildiride Doğu Kudüs’e ilişkin kararlarını teyit ederek uluslararası toplumun çağrıya olumlu yanıt vermesini istedi.

Öte yandan bildiride ABD güçlü bir şekilde kınanırken, "ABD Başkanı’nın kararını en güçlü şekilde reddediyor ve kınıyoruz. ABD Yönetimi barış sürecindeki rolünden çekilmeli, ABD geri adım atmazsa tüm sonuçlardan sorumlu olacaktır." denildi.

Erdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımaya davet ediyorumErdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap