11 °C

Otelcilikte gelecek 'markalaşmanın'

Deloitte'un raporuna göre, sektörde değişen tüketici davranışları, markalaşma dönemine yön verecek.

Otelcilikte gelecek 'markalaşmanın'

İSTANBUL - Deloitte'un konaklama sektörüne ilişkin raporuna göre, gelecek 5 yılda otelcilik sektöründe değişen tüketici davranışlarının yön verdiği markalaşma dönemi başlayacak.

Deloitte'un "Konaklama Sektörü 2015: Oyunu değiştiren mi yoksa seyirci mi olacaksınız?" başlıklı raporuna ilişkin açıklamada, sektördeki gelişme eğilimlerini inceleyen raporda, küresel kriz ardından toparlanma yaşandığı, ancak ekonomik risklerin henüz sona ermediğinin vurgulandığı belirtildi.

Rapora göre, önümüzdeki beş yıl içinde sektörün gelişimine damga vuracak eğilimlerin başında tüketici davranışlarındaki değişim geliyor. Online ortamı çok daha fazla kullanan, markanın sözünü tutup tutmadığına önem veren ve harcadığı para ile daha fazla değer kazanmak isteyen müşteri kilit önem taşıyacak. Bu eğilime uyum sağlayan markalar başarılı olacak. Başarının önemli bir unsuru ise ortaya çıkan demografik eğilimleri doğru okumak olacak.

'Baby Boomers' refaha erdi

ABD ve Avrupa'da 2. Dünya Savaşından sonra doğan "Baby Boomers" diye adlandırılan kuşağın artık 60 yaşın üstünde, zengin, bol zamanı ve seyahat imkanı olan bir kesime dönüştüğüne işaret edilen rapora göre, 2015'te ABD'nin ulusal zenginliğinin yüzde 60'ını kontrol edeceği, harcamaların ise yüzde 40'ını yapacağı tahmin edilen bu grup konaklama, otelcilik sektörünün gelişiminde çok önemli bir rol oynayacak.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere dünyanın ekonomileri yükselen ülkelerinde ise orta sınıfların refahının arttığı, böylece turizm sektörüne yönelik talebin yükseldiğine işaret edilen rapora ilişkin şunlar kaydedildi:

"2015'te Çin ve Hindistan'ın yıllık turizm büyümesinin İngiltere, Fransa ve Japonya'dakine eşit veya daha fazla olması bekleniyor. Çin'in gayri safi milli hasılasının önümüzdeki 5 yılda ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. Hindistan'ın ise 10 yıl içinde uluslararası turizm sektörüne katkıda bulunacak 50 milyon turist çıkarması bekleniyor. Gelişmekte olan pazarlarda önemli oranda büyüme kaydedilmesine rağmen, gelişmiş pazarların büyüklüğünün de göz ardı edilmemesi gerekiyor."

Doymuş pazarlarda büyümenin anahtarı markalaşma

Özellikle doymuş pazarlarda büyümenin anahtarının markalaşma olacağı belirtilen rapora göre, orta sınıfı geniş olan pazarlarda ise markaların daha sade fakat merak uyandıran vaatlere yönelmeleri, tüketicileri ikna edebilmeleri için marka değeri ve deneyimlerini bir araya getirebilmeleri gerekiyor.

Raporda, 1,5 milyardan fazla internet kullanıcısının bulunduğuna işaret edilerek, sektördeki firmaların çevrimiçi dünyayı benimsemeleri, markalarını internet üzerindeki sürekli değişen kanallardan tüketiciye ulaştırmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Bugün artık yeni bir turist profilinin oluştuğu dile getirilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

"Gelişen teknoloji ve sayısı her gün artan sosyal medya siteleri ile tüketiciler seyahat acentelerine gidip otel broşürlerine bakmak yerine, bütün bu işlemleri bilgisayarlarında, internet üzerinden yapıyorlar. İnternet, farklı seçenekleri bir arada görme ve fiyat karşılaştırması yapma gibi avantajları nedeni ile tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

Tüketici karar verirken, markanın vaadini yerine getirip getirmediğini, harcadığı para ile daha fazla değer elde edip edemeyeceğini araştırıyor. Ayrıca çevreye zarar verilmemesine büyük önem veriyor. Bütün bunlar tüketici profilini radikal bir şekilde değiştirirken, sektörü de pazarlama stratejilerini gözden geçirmeye zorluyor."

Üst sınıf turistler kendilerini özel hissetmek isterken, orta sınıf turistlerin marka değeri ve ödüllere odaklandığına işaret edilen rapora göre, firmaların özellikle farklı kuşakların farklı ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri gerekiyor.

Standart için yatırım şart

Firmaların markalarını iyi tanıtmaları ve dünya genelinde belli bir standarda ulaşabilmeleri için yetenek yönetimine yatırım yapmaları gerektiğine işaret edilen raporda, "Fiyat, kalite, marka ve kolaylık tüketici harcamalarını artırıyor. Firmaların bilişim teknolojilerine, Ar-Ge'ye, müşterileri ve marka itibarını koruyacak güvenliğe yatırım yapmaları önem taşıyor. Değişen koşullara uyum gösterecek şekilde yapılanma, iş sürekliliği planlaması, esnek fiyatlandırma, bağlılık ve müşteri hizmetleri gibi konularda çalışmalar yapılması da sürpriz riskinin en aza indirgenmesine yardımcı oluyor" denildi.

Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye Ortağı ve Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz, şunları ifade etti:

"Konaklama Sektörü 2015 raporu bu sektördeki değişimin net bir resmini çekiyor. Konaklama sektöründe oyunun kuralları değişiyor. 2015'e gelindiğinde farklı bir oyun söz konusu olacak. Aynı konuda 2010 yılında yaptığımız çalışmada yer alan öngörüler büyük ölçüde gerçekleşti. Bu raporumuzdaki öngörülerin de gerçekleşeceğine inanıyoruz."

Cangöz, raporun Türk turizm ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteren kurumlar için çok yararlı olacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap