29 °C

Piyasaların gözü kulağı Fed'de

Küresel piyasalar, bu hafta hareketlenecek veri takvimi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına odaklandı.

Piyasaların gözü kulağı Fed'de

Bu hafta uluslararası piyasaların gözü kulağı ABD Merkez Bankası Fed'de olacak. ABD Merkez Bankası (Fed) temmuz ayı toplantısı Salı günü başlayıp Çarşamba günü sonuçlanacak.

Küresel piyasalar, geçen hafta büyümeye yönelik endişelerin risk iştahını azaltması ile negatif bir seyir izlerken, piyasalarda bu hafta hareketlenecek veri takvimi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararının takip edileceği belirtiliyor.

ABD'de cuma günü açıklanan şirket bilançolarının beklentileri karşılamasına rağmen özellikle Çin'de açıklanan imalat verilerine bağlı olarak küresel büyümeye ilişkin endişelerin ağır basması ile pay piyasalarında negatif bir seyir izlendi. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,92, S&P 500 endeksi yüzde 1,07 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,12 değer kaybetti.

Analistler, bugün açıklanacak dayanıklı mal siparişleri verisinin takip edileceğini belirterek, bu hafta yoğun veri akışının yanında Fed'in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının çarşamba günü açıklanacak kararlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Euro ve dolar paritesinde yükseliş

Avrupa tarafında Yunanistan'a ilişkin belirsizliklerin gündemin alt sıralarına düşmesinin ardından toparlanma eğilimini sürdüren euro/dolar paritesi geçen hafta 1,08'den 1,10 seviyesine kadar yükseldi. Cuma günü açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilere yakın gelmesine karşın küresel risk iştahının azalmasına bağlı olarak Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,43, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,58 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,13 düşüş kaydetti. Analistler, bugün Almanya'da açıklanacak Ifo endekslerinin takip edileceğini ifade ediyor.

Asya tarafında Çin'de açıklanana imalat verilerinin beklentilerin altında kalmasına karşın Şanghay Bileşik endeksinde cuma günü görülen yükselişin bugün yerini düşüşe bıraktığı görülüyor. Kapanışa yakın Şanghay Bileşik endeksi yüzde 3,03, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,16 değer kaybetti. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap