6 °C

S&P'den komşuya bir darbe daha

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Yunanistan'ın "BB-" olan uzun vadeli kredi notunu "B"ye düşürdü.

S&P'den komşuya bir darbe daha

PARİS - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Yunanistan'ın "BB-" olan uzun vadeli kredi notunu iki kademe düşürerek "B"ye çekti, not görünümünü ise "negatif" izlemede tutmaya karar verdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, not indiriminde, Euro Bölgesi ülkelerinin yetkilileri arasında ülkenin borcunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin görüşlerin artmasının etkili olduğu belirtilerek, yakın zamanda ülkenin kredi notunun tekrar indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

S&P, Yunanistan'ın yeniden yapılandırma çerçevesinde ticari yatırımcılardan da benzer şekilde tahvil ve kredi vadelerinin uzatılmasını talep edebileceğine inandıklarını vurgulayarak, Yunanistan'a sağlanacak finansal yardımın uzatılması halinde yatırımcıların ülkeye olan güveninin derinden sarsılacağına dikkati çekti.

Yunanistan'ın "B" olan kısa vadeli kredi notunu da "C"ye indiren S&P, ülkenin kredi notunu 29 Mart'ta "negatif" izlemeye almıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap