21 °C

Suriye'de halkın tek temsilci Ulusal Konsey

"Suriye'nin Dostları Uluslararası Konferansı"nın sonuç bildirgesinde Suriye rejiminin sivillere uyguladığı şiddet kınanırken "Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye halkının meşru bir temsilcisi olarak" kabul edildiği belirtildi.

Suriye'de halkın tek temsilci Ulusal Konsey
TUNUS - Suriye'nin Dostları Uluslararası Konferansı, sonuç bildirisinin açıklanmasıyla tamamlandı.
Toplantının sonunda açıklanan bildiride, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine milli birlik ve bağımsızlığına verilen önem vurgulandı.
Suriye rejimi tarafından sürdürülen geniş çaplı ve sistematik insan hakları ihlalleri, sivillere yönelik şiddet, cinsel saldırılar, hükümlülere uygulanan işkenceler şiddetli bir şekilde kınandı.
Suriye rejiminin 11 ayı geçen süreçte binlerce sivilin ölümüne ve on binlercesinin mülteci durumuna düşmesine neden olduğu belirtilen bildiride, gerçeği yansıtma peşinde olan gazetecilerin de canlarından olduğu dile getirildi.
Arap Birliği'nin sorunun barışçıl çözümüne ilişkin ortaya koyduğu önerinin desteklendiği dile getirilen bildiride, bu öneride yer alan şiddetin durdurulması, mahkumların salıverilmesi, tankların ve askerlerin şehirlerden çekilmesi, barışçı gösterilere izin verilmesi talepleri yinelendi.
Bildiride, Arap Birliği planı çerçevesindeki demokratik, çoğulcu, eşit, siyasi geçiş süreci için taraflar arasında diyalog ve milli birlik hükümetinin kurulması, Arap Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların gözetiminde şeffaf ve özgür seçimlerin gerçekleşmesi taleplerine destek verildi.
Suriye'nin Dostları Grubu olarak, şiddetin durdurulması amacıyla Suriye rejimine karşı siyasi, ekonomik, diplomatik yaptırımlarla baskı uygulamaya devam edileceği vurgulandı.
Bu önlemler arasında, rejim üyelerine seyahat yasağı ve mallarının dondurulması, Suriye'ye ilişkin altyapı yatırımlarının ve finansal hizmetlerin durdurulması, Suriye rejimiyle diplomatik bağların azaltılması, rejime silah ve benzeri maddelerin ulaşımının engellenmesine yer verildi.
Muhalefete destek
Muhalefete desteğin de vurgulandığı sonuç bildirisinde Suriye'nin Dostları Grubu olarak, "Suriye Ulusal Konseyi'nin demokratik ve barışçı bir değişim arayan Suriye halkının meşru bir temsilcisi" kabul edildiği belirtildi.
Bildiride, Suriye'deki insani duruma da değinilerek, Suriye rejiminden şiddeti durdurması, BM ve diğer kuruluşlar aracılığıyla Humus ve diğer şehirlere insani yardım girişine izin verilmesi çağrısında bulunuldu.
Sonuç bildirisinde, bir sonraki toplantının Türkiye'de, üçüncü toplantının ise Fransa'da yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.