Suriye'de muhalefet, görüşmelere birlik için katılmalı'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye rejimi ile muhalefet arasında görüşmelere muhalefetin birlik içinde katılmasının önemli olduğunu ifade etti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejimi ile muhalefet arasında BM çatısı altında yapılması planlanan görüşmelere, muhalefetin birlik içinde katılmasının önemini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kerry ve Hoca, Viyana'da cumartesi yapılan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısının sonuçlarını ele aldı. 

Kerry ve Hoca, özellikle Suriye muhalefetinin geniş ve kapsayıcı şekilde bir araya gelmesi ve Suriye rejimi ile muhalefetin BM çatısı altında görüşmelere başlaması dahil bundan sonra atılacak adımlar ile ateşkes ilan edilmesi için gerekli adımları konuştu.

Kerry, muhalefetin aktif olarak ve anlamlı bir şekilde görüşmelere katılması için bir araya gelmesinin önemini vurguladı, ayrıca insani yardım kuruluşları ile çok acil ihtiyaç duyulan gıda, su, ilaç ve diğer yardım malzemelerinin muhtaç durumdaki kişilere ulaştırılmasının gerekliliğine işaret etti.

Kerry ve Hoca, Suriye halkının acılarının acilen dindirilmesi, Suriye'nin birlik içinde, çoğulcu şekilde ve Suriye halkının ihtiyaçlarına cevap veren Esed'siz bir hükümetle iç savaştan çıkmasına duyulan ihtiyaç üzerinde de hemfikir olduklarını dile getirdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir